AlertSurowce

Półroczne wyniki KGHM są lepsze niż w 2023 roku

Fot. KGHM

Fot. KGHM

KGHM poinformował o wynikach finansowych za pierwsze sześć miesięcy 2024 roku. Całkowite koszty rodzajowe są mniejsze o 977 milionów złotych w stosunku do analogicznego okresu 2023 roku. EBITDA wzrosła o 35,4 procent w odniesieniu do ubiegłego roku.

KGHM przedstawił wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2024 roku. Zmniejszył koszty rodzajowe o sześć procent w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Całkowite koszty rodzajowe spadły o 977 milionów złotych, czyli z 17 371 milionów złotych do 16 394 milionów złotych.

Wskaźnik kosztów C1, który jest wskaźnikiem efektywności kosztowej w branży wydobywczej, obniżył się do 2,76 dolarów za funt, w pierwszy półroczu 2023 roku kosztował 2,95 dolarów za funt. W drugim kwartale 2024 roku wyniósł 2,71 dolara.

KGHM zakończył pierwsze półrocze z zyskiem netto na poziomie 1 074 milionów złotych, co oznacza znaczący, 2,7-krotny wzrost w porównaniu do 401 milionów złotych uzyskanych w analogicznym okresie 2023 roku. Skorygowana EBITDA wyniosła 4 208 milionów złotych, co stanowi wzrost o 35,4 procent w ujęciu rok do roku.

– Tak znaczna poprawa wyników jest efektem realizacji szeregu działań optymalizacyjnych, w tym skutecznego zarządzania kosztami oraz wzrostu efektywności produkcji – pisze spółka.

KGHM kontynuuje rozpoczęte inwestycje w postaci m.in. uzbrojenia rejonów górniczych wraz z budową przenośników taśmowych, odtworzenia maszyn górniczych, budowy systemów odwadniania kopalń i systemów klimatyzacyjnych.

W najbliższych miesiącach spółka planuje zakończyć prace nad aktualizacją strategii, która przyczyni się do poprawy efektywności operacyjnej i umocni pozycję spółki na rynkach międzynarodowych.

– Drugi kwartał zamykamy dobrymi wynikami, które są efektem nowego podejścia zarządu do spraw kluczowych dla KGHM. Jak przed każdą firmą górniczą stoją przed nami wyzwania związane z odwróceniem trendu naturalnie rosnących kosztów wynikających z eksploatacji górniczej, ale też wyższych kosztów klimatyzacji czy logistyki transportu. Na te wyzwania potrzebujemy odpowiedzialnego modelu finansowania. Zarząd pracuje również nad aktualizacją Strategii spółki. Na tym się teraz skupiamy – powiedział Andrzej Szydło, prezes KGHM.

KGHM / Marcin Karwowski

Niemcy odkryli złoża rudy miedzi i nie chcą już oglądać się na Polskę


Powiązane artykuły

epa12227739 US President Donald Trump (C) during a meeting with African leaders at the White House, Washington, DC, USA, 09 July 2025. President Trump is meeting with the leaders of Gabon, Guinea-Bissau, Liberia, Mauritania and Senegal at the White House to discuss trade. EPA/WILL OLIVER / POOL Dostawca: PAP/EPA

Cła na miedź to cios w Chiny. Inni dostaną rykoszetem

Amerykańskie cła na importowaną miedź mają podnieść jej ceny oraz przyczynić się do wzrostu rentowności produkcji górniczej i hutniczej. Ta...
Donald Trump, Fot.: PAP / EPA / Will Oliver

Trump ogłasza rekordowe cła na miedź. To kluczowy surowiec

Prezydent USA zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na miedź. USA obecnie zaspokajają około połowy swojego zapotrzebowania na surowiec, który jest kluczowy...
epa12222690 Mexican President Claudia Sheinbaum speaks during a press conference at the National Palace in Mexico City, Mexico, 07 July 2025. EPA/SASHENKA GUTIERREZ Dostawca: PAP/EPA.

Ceny srebra poszybują w górę. Wszystko przez Meksyk 

Meksyk, największy producent srebra na świecie, od kilku lat zmierza ku nacjonalizacji kopalń. Proces, który rozpoczęty został kilka lat temu,...

Udostępnij:

Facebook X X X