AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Początek marca przyniesie wyrok w sprawie decyzji środowiskowej Kopalni Turów

Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Szóstego marca 2024 roku ma zostać ogłoszony wyrok w sprawie decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) dotyczącej Kopalni Turów.

– Na szóstego marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyznaczył ogłoszenie wyroku ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dotyczącej wydobycia węgla w Kopalni Turów. W czwartek WSA zakończył rozpoznawanie sprawy – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Sąd administracyjny zajmował się skargami ekologów oraz samorządowców niemieckich z przygranicznych terenów dotyczących decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 30 września 2022 roku odnoszącej się do “Kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia”. Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Zarzuty tych organizacji odnoszą się m.in. raportu inwestora o oddziaływaniu na środowisko, który był podstawą wydania decyzji przez GDOŚ.

Zaskarżona do sądu decyzja GDOŚ częściowo uchyla, a częściowo utrzymuje w mocy wcześniejszą decyzję środowiskową w tej sprawie wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W lutym 2023 roku, opierając się na decyzji GDOŚ z jesieni 2022 roku, minister klimatu i środowiska przedłużył koncesję dla Turowa poza 2026 rok – do 2044 roku.

Spór prawny o pracę Kopalni Turów rozgorzał w marcu 2021 roku. Wówczas strona czeska wniosła skargę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącą rozbudowy kopalni odkrywkowej. W maju tego samego roku TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia. Strony ostatecznie doszły do porozumienia i kompleks w Turowie mógł kontynuować pracę. Elektrownia odpowiada za siedem procent zapotrzebowania krajowego na energię elektryczną.

Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura

Ekolodzy wzywają rząd do szybkiego rozwiązania problemu Turowa


Powiązane artykuły

Katastrofa samolotu Air India: Pilot celowo wyłączył silniki?

Są nowe doniesienia o katastrofie samolotu linii Air India z 12 czerwca. Ustalenia amerykańskich śledczych, jak podaje The Wall Street...
Tabliczka Białego Domu Fot. PAP/Leszek Szymański

Republikanie tną pomoc zagraniczną i dla media. Trump świętuje

Republikanie w Izbie Reprezentantów przegłosowali w piątek pakiet cięć budżetowych o wartości 9 miliardów dolarów, uderzający głównie w programy pomocy...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X