WysokieNapiecie.pl: Kto zainwestuje w Nową Kompanię Węglową? Dzisiaj decyzja rządu

8 września 2015, 11:14 Energetyka

KOMENTARZ

Bartłomiej Derski, Rafał Zasuń

WysokieNapiecie.pl

Nowa Kompania Węglowa bez energetyki za to z Towarzystwem Finansowym Silesia, które dostanie 1,2 mld zł w akcjach – taki scenariusz ma dzisiaj zaakceptować rząd. Teraz los całej operacji ratowniczej leży w rękach Komisji Europejskiej.

Dziś, 8 września, rząd ma zdecydować o dokapitalizowaniu Towarzystwa Finansowego Silesia akcjami PGE, PZU i PGNiG, wartymi w sumie ok. 1,2 mld zł. W zamyśle rządu to właśnie  TF Silesia ma być głównym ratunkowym wehikułem inwestycyjnym i w przyszłości głównym akcjonariuszem nowej Kompanii Węglowej. TF Silesia jest holdingiem skupiającym kilka śląskich firm, m.in Walcownię Rur Jedność. W przeszłości Towarzystwo było już wykorzystywane  do ratowania państwowych firm, w ten sposób zostało udziałowcem PLL LOT.

Teraz TF Silesia ma dokapitalizować Kompanię, ale nie wnosząc bezpośrednio akcji otrzymanych od Skarbu Państwa.  Według naszych informacji Towarzystwo będzie pożyczać pieniądze pod zastaw tych papierów, a potem gotówką dokapitalizuje Nową Kompanię. W tym roku będzie to ok. 800 mln zł, w następnym zapewne drugie tyle. 

A co z drugim udziałowcem czyli Węglokoksem? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl