Z początkiem 2016 roku zacznie działać pierwsze Centrum Turbin Gazowych w Polsce

9 listopada 2015, 09:30 Energetyka

Już na początku przyszłego roku na terenie Instytutu Lotnictwa rozpocznie swoją działalność pierwsze Centrum Turbin Gazowych w Polsce. W nowej placówce będą prowadzone prace związane nie tylko z turbinami lotniczymi, ale również z tymi wykorzystywanymi w energetyce.

Od maja 2015 roku Instytut Lotnictwa wraz z polskimi uczelniami technicznymi tworzy wspólną naukową przestrzeń do prowadzenia różnorodnych technologicznych badań i testów. Centrum Turbin Gazowych to inwestycja, która została włączona do unijnego projektu pt. „Modernizacja i budowa nowej infrastruktury naukowo-badawczej Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej na potrzeby wspólnych numeryczno-doświadczalnych badań lotniczych silników turbinowych.”

Dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 najnowsza placówka stanie się jedną z najnowocześniejszych inwestycji na technologicznej mapie Europy. Budynek będzie składał się z pięciu pomieszczeń projektowych i badawczych. Znajdzie tam swoje miejsce Warsztat Innowacji, czyli prototypownia, w której inżynierowie będą mogli samodzielnie tworzyć modele za pomocą drukarek 3D oraz innych dostępnych materiałów, takich jak drewno, pianka i gąbka. W jednej z hal stanie pokaźny symulator turbiny gazowej oraz zostanie tam również uruchomiony park maszynowy umożliwiający tworzenie nowych technologii napraw. Całość dopełni Komora Próżniowa o rozmiarach: 5,5 metra średnicy wewnętrznej i 7,6 metra długości. Jednym z głównych jej zadań będzie przeprowadzanie badań związanych z wentylatorami oraz częściami wirującymi silników turbinowych.

„Celem każdego laboratorium, które powstaje w Instytucie Lotnictwa, jest zaspokojenie potrzeb naszych klientów oraz organizacji współpracujących, a także wsparcie inżynierów w ich codziennej pracy projektowej i badawczej. Dzięki wszystkim takim przestrzeniom nasi pracownicy mogą na różne sposoby analizować i testować projektowane komponenty i zespoły. Mają swobodniejszy dostęp do wyników badań, a także mogą samodzielnie rozwijać się i efektywnie podnosić swoje kompetencje tu na miejscu, w Polsce.” – mówi Zastępca Dyrektora Instytutu Lotnictwa, dr inż. Rafał Kajka.

Koniec prac budowlanych przewidywany jest na koniec 2015 roku i jak zapowiadają uczestnicy projektu już na początku 2016 roku Centrum Turbin Gazowych będzie mogło oficjalnie rozpocząć swoją działalność.