„Minimum bezpieczeństwa”. Amerykańscy senatorowie chcą lepszej ochrony internetu rzeczy

3 sierpnia 2017, 17:15 Alert

Urządzenia internetu rzeczy (IoT) muszą być lepiej chronione – apeluje grupa amerykańskich senatorów, która zgłosiła projekt nowych regulacji w tej sprawie. Dokument ma zmusić producentów do instalowania odpowiednich zabezpieczeń w sprzęcie kupowanym z amerykańskiego budżetu.

Smartwatch Apple
IoT to m.in. inteligentne zegarki (fot. Pixabay/CC)

Jak tłumaczy serwis Cnet, wytwórcy sprzętu IoT starają się, by był on jak najprostszy w obsłudze. Niestety często pociąga to za sobą rezygnację z odpowiednich zabezpieczeń. Oznacza to, że tego rodzaju sprzęt jest narażony na ataki. Przestępcy mogą próbować wykraść m.in. prywatne dane użytkowników.

Aktualizacja sprzętu IoT

Senatorowie domagają się, by producenci zapewnili możliwość aktualizacji oprogramowania urządzeń oraz zmiany haseł. Prawo ma także uniemożliwić wydawanie publicznych pieniędzy na urządzenia, które posiadają luki w zabezpieczeniach.

– To tylko minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa – skomentował inicjatywę Tyler Shields z firmy Signal Sciences, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem.

Według szacunków do 2020 roku na świecie używanych będzie 20,4 mld urządzeń IoT. Obejmuje to bardzo wiele kategorii elektroniki, od inteligentnych opasek i zegarków aż po sprzęt AGD.

Cnet/MW