EnergetykaGaz.Wszystko

Zachmann: Nord Stream 2 potrzebuje błogosławieństwa Niemiec. Nie jest ono wykluczone

Komisja Europejska zapowiada, że projekt Nord Stream 2, czyli rozbudowa bałtyckiej magistrali z Rosji do Niemiec w celu ominięcia w tranzycie Ukrainy, nie otrzyma wsparcia finansowego z Brukseli. Co jeszcze może zrobić Komisja, w celu zabezpieczenia dostaw przez terytorium wschodniego sąsiada Polski, a co za tym idzie, stabilizacji w regionie?

– Pełne wykorzystanie unijnych zasad wewnętrznego rynku i konkurencji mogą zamienić realizację projektu Nord Stream 2 w długa operację prawną – ocenia Georg Zachmann z brukselskiego think tanku Breugel.

– W wersji ekstremalnej, firmy zaangażowane w projekt musiałyby „wyrzucać” gaz na zewnętrznej granicy UE (punkt wejścia w Greifswaldzie) i nie miałyby zysku jego sprowadzenia do Europy, zamiast jego zakupu na którejś z giełd europejskich – przekonuje w rozmowie z BiznesAlert.pl. – Jeśli jednak firmy miałyby błogosławieństwo Niemiec, wyłączenie spod regulacji unijnych nie jest wykluczone. Nie byłby to pierwszy przypadek, kiedy kraj członkowski łagodzi stanowisko Brukseli w ramach swej polityki energetycznej.

– Jednakżę w takim przypadku, odbyłoby się to nie tylko kosztem wiarygodności unijnej polityki energetycznej, ale także bezpośrednio kosztem innych krajów członkowskich, które szukałyby zapewne rekompensaty za związane z tym koncesje – uważa Zachmann.

Georg Zachmann to Niemiec, członek Niemieckiej Grupy Doradczej, która pomagała rządowi w Kijowie przygotować program reformy sektora gazowego.

Projekt Nord Stream 2 zakłada podwojenie przepustowości gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie do 110 mld m3. Są w niego zaangażowane: Gazprom, BASF, E.on, OMV, Shell i Engie.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X