Zakończono pierwszy etap budowy nowego sarkofagu w elektrowni w Czarnobylu

3 sierpnia 2015, 09:04 Alert
Elektrownia atomowa w Czarnobylu

(Nuclear.pl/CIRE)

Jak poinformował portal nuclear.pl, 24 lipca zakończona została operacja łączenia wschodniej i zachodniej części nowego sarkofagu w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, tak zwanej „Arkady”.

Nowy sarkofag o kształcie łuku ma wysokość 108 m, szerokość 275,5 m i długość 150 m. Jego obudowa ma około 86 tys. m kw. powierzchni. Konstrukcja sarkofagu została zmontowana na betonowych szynach.

Sarkofag jest budowany w dwóch etapach. Zakończony obecnie pierwszy etap obejmował montaż konstrukcji łukowej. Drugi etap, którego zakończenie planowane jest na 2017 r. obejmie instalowanie infrastruktury do demontażu zniszczonej struktury 4 bloku oraz usunięcie paliwa.
Po zakończeniu drugiego etapu prac ważący łącznie około 31 tys. ton sarkofag zostanie nasunięty nad budynek 4 bloku oraz częściowo nad maszynownię. Na koniec, w celu wzmocnienia i uszczelnienia konstrukcji, zostaną zabudowane jego ściany czołowe. Hermetyczna obudowa umożliwi na zdalne demontowanie naprędce obecnego sarkofagu i w ostateczności usuniecie paliwa jądrowego – czytamy w portalu nuclear.pl.