Zakopane chce ogólnopolskiego programu walki ze smogiem

8 listopada 2016, 14:15 Alert

Burmistrz Zakopanego apeluje o ogólnopolski program walki o czyste powietrze i rozpoczyna całościowe finansowanie wymiany szkodliwych dla środowiska kotłów w mieście pod Giewontem. Z dotacji może skorzystać ok. 750 gospodarstw domowych.

– Bez pomocy państwa samorządy nie są w stanie zlikwidować problemu nieczystego powietrza. Bez programu przygotowanego dla wszystkich samorządów w Polsce władze lokalne z tym problemem mogą sobie nie poradzić – mówił burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Dorula dodał, że brakuje ogólnopolskiego programu walki ze smogiem, a każdy samorząd jest zdany sam na siebie. „Bardzo nam zależy na dobrej jakości powietrza, ale oczekiwalibyśmy pomocy z zewnątrz” – mówił.

Zakopane boryka się z nieczystym powietrzem zwłaszcza w szczycie sezonu grzewczego: w okresie noworocznym i podczas ferii. Nad położonym w górskiej kotlinie mieście zalega wówczas smog.

Władze miasta chcą pozyskać 8,7 mln zł z funduszy unijnych na wymianę kotłów i dodatkowo zamierzają przeznaczyć 3,5 mln zł swoich środków na wymianę szkodliwych palenisk. Mieszkańcy będą mogli starać się o stuprocentowe sfinansowanie wymiany pieca. Zakopiańczycy mają czas do połowy grudnia na złożenie deklaracji.

– Na rok 2017 przygotowaliśmy dwufazowe działania walki ze smogiem. Jesteśmy w stanie uzyskać wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego i wesprzeć wymianę swoimi środkami – poinformował Dorula.

Szkodliwe paleniska będą wymieniane na ekologiczne źródła ciepła czyli ciepło geotermalne, piece gazowe lub na biomasę oraz kotły węglowe piątej klasy. Program ma być realizowany w latach 2017-2020. Zakopiański magistrat ze środków unijnych zatrudnił eko-doradcę.

– Ruszamy z szeroką kampanią informacyjną, aby dotrzeć do wszystkich mieszkańców. Będziemy spotykać się z mieszkańcami docierać do nich przez kościół i szkoły, będziemy pomagali wypełniać wnioski. Nie czekamy, aż ktoś do nas przyjdzie – zapewnił burmistrz.

Maksymalnie dofinansowanie do wymiany może wynosić do 12 tys. zł: do 8 tys. zł z funduszy unijnych oraz dodatkowo do 4 tys. zł z funduszy miejskich.

Burmistrz powiedział również, że przygotował uchwałę zachęcającą prywatnych przewoźników do wymiany pojazdów na ekologiczne. Zachętą ma być obniżka podatków od środków transportu dla tych, którzy wymienią swoje samochody na nowe, bardziej ekologiczne. Przewoźnicy mogą liczyć nawet na 75 proc. bonifikaty od podatku. Urząd pracuje również nad obniżeniem podatków od nieruchomości dla domów jednorodzinnych, w których zostaną wymienione trujące paleniska.

W grudniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie ma rozpocząć się proces w sprawie pobierania opłaty miejscowej w od turystów w Zakopanem. Pozew taki wpłynął od czterech turystów, zdaniem których taka opłata jest pobierana bezprawnie z uwagi na zanieczyszczenie powietrza.

Polska Agencja Prasowa