Zakręcki: Sikorsky i PZL Mielec liczą na zwycięstwo Black Hawka

25 marca 2015, 07:00 Bezpieczeństwo

Konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec oraz globalna sieć dostawców obu firm ogłosiły zawarcie porozumienia z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 w Bydgoszczy w sprawie przyszłej współpracy, w przypadku zwycięstwa platformy BLACK HAWK w przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Porozumienie jest elementem strategicznego partnerstwa budowanego z firmami należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) w celu wspierania Sił Zbrojnych RP.

Black Hawk.

Podpisane porozumienie przewiduje stworzenie w WZL-2 w Bydgoszczy potencjału w zakresie serwisowania i napraw kluczowych części, zespołów i komponentów awioniki śmigłowca, takich jak: wielofunkcyjne wyświetlacze parametrów lotu, platforma inercyjna z wbudowanym modułem GPS czy blok systemu zarządzania lotem. W ramach programu Sikorsky Aircraft i PZL Mielec będą wspierane przez swoich kluczowych dostawców: Rockwell Collins, Honeywell oraz Esterline CMC Electronics.

„Jesteśmy zadowoleni, mogąc ogłosić potencjalne rozszerzenie sieci dostawców i partnerów, którzy skorzystają na wyborze platformy BLACK HAWK w przetargu na wielozadaniowy śmigłowiec dla Polski” stwierdził Janusz Zakręcki, Prezes i Dyrektor Naczelny PZL Mielec. „Włączenie WZL-2 do programu jeszcze bardziej wzmocni polski przemysł obronny, a także pomoże w realizacji celu Sił Zbrojnych RP, którym jest samodzielne utrzymywanie swoich śmigłowców. Mamy nadzieję na wybór platformy BLACK HAWK oraz na wiele lat ścisłej współpracy z WZL-2”.

Dla WZL-2 współpraca będzie oznaczała rozwój technologii i kompetencji w zakresie obsługi i napraw śmigłowców, modernizację i wymianę parku maszynowego, urządzeń i sprzętu testowego, a co najważniejsze, pozwoli spółce kontynuować rozwój zdolności w zakresie obsługi komponentów i zespołów nowoczesnych śmigłowców. Nabyte w ten sposób kompetencje stworzą również szansę dla WZL-2 na dołączenie do globalnej sieci wsparcia i obsługi firmy Sikorsky, a także uzyskanie w przyszłości możliwości usprawniania i modernizacji globalnej floty śmigłowców BLACK HAWK.

Jeśli Konsorcjum Sikorsky i PZL Mielec wygra przetarg, WZL-2 dołączy do innych spółek PGZ zaangażowanych w program obsługi, naprawy, modernizacji i utrzymania śmigłowców BLACK HAWK.  Dzięki temu, zakłady WZL-2 będą mogły stać się regionalnym centrum obsługi i napraw komponentów dla floty śmigłowców firmy Sikorsky z regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

W ramach programu spółka WZL-2 pozyska znaczące inwestycje dzięki transferowi nowoczesnych technologii, realizacji kompleksowego pakietu szkoleń dla pracowników, a także dzięki dostawie i modernizacji wyposażenia i obiektów związanych z modernizacją, naprawami i wsparciem dla śmigłowców  S-70i™ BLACK HAWK i S-70B™ SEAHAWK®.