Zakrzewski: Cyberbezpieczeństwo to nasza wspólna odpowiedzialność

18 listopada 2016, 07:30 Bezpieczeństwo
cyberbezpieczeństwo, komputer

W Warszawie odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja i Wystawa CYBER SECURITY – bezpieczeństwo ponad granicami pod patronatem BiznesAlert.pl. Dla naszego portalu komentuje Tomasz Zakrzewski, ekspert ds. bezpieczeństwa i obronności.

– Decyzje podjęte na Szczycie Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie w lipcu tego roku pokazują, jak istotne jest szeroko pojęte cyberbezpieczeństwo dla państwa. Dla wojska to jeden z priorytetów. I niesłychanie ważne jest, że mówi się o tym zjawisku – ocenił ekspert. – Chodzi zresztą o całą gospodarkę, w tym energetykę i wszelkie inne dziedziny życia. Z drugiej strony, Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła w ubiegłym roku raport, którego wyniki są przerażające. Instytucje państwowe zupełnie nie dbały o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

– Ale wygląda na to, że coś się zmienia. Jednak wiemy, co robić. Jak przekonują osoby odpowiedzialne, w tym w wojsku, przygotowujemy przyszłe kadry cyberwojowników. Co ważne, odbywa się to we współpracy z uczelniami cywilnymi. To dobra tendencja. Kiedyś było tak, że technologie militarne przechodziły przeważnie do sfery cywilnej. Teraz jest inaczej. Ten ruch odbywa się w obie strony – dodaje Zakrzewski.

– Niektórzy twierdzą, że w cyberprzestrzeni toczy się III wojna światowa. Generalnie na razie nie możemy czuć się całkiem bezpieczni. Ale rośnie świadomość decydentów. Wiemy, że trzeba uczyć młodych ludzi i robimy to. Tyle że wszyscy powinniśmy o tym myśleć, bo cyberbezpieczeństwo to nasza wspólna odpowiedzialność. Jeżeli uda nam się do tego doprowadzić, w przyszłości będziemy lepiej chronieni. Choć oczywiście będzie to proces trwający długie lata – zakończył rozmówca BiznesAlert.pl.