Zamachy powodują opoźnienie w budowie trasy kolejowej Baku-Tbilisi-Kars

21 sierpnia 2015, 14:31 Alert

(Julia Krajcarz)

Trasa kolejowa Baku-Tbilisi-Kars zacznie funkcjonować w 2016 roku. Według informacji podanych przez telewizję Ans, ostatnie zamachy terrorystyczne w Turcji nie uszkodziły elementów powstającego traktu.

Bieżące wydarzenia w Turcji są z tego powodu pod szczególną obserwacją prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa. Specjalny wysłannik azerskiego prezydenta do Turcji, Abid Sherifov, spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami rządu tureckiego.

Z kolei szczegóły spotkania i dane nt. trasy kolejowej Baku-Tbilisi-Kars podał Akif Mustafajev, azerski przedstawiciel międzynarodowego programu transportowego TRASECA: „Ostatnie zamachy terrorystyczne spowolniły prace przy powstającej trasie kolejowej. Z tego powodu do końca tego roku nie ruszy połączenie Baku-Tbilisi-Kars, jak było to w planach. Otwarcie trasy planowane jest na rok 2016”.

Mustafajev wyjaśnił, że w tej sprawie Sherifov rozmawiał z tureckim premierem, Ahmetem Davutoglu. Wyjaśniono, że prace przy budowie trasy zostaną zintensyfikowane w listopadzie, po wyborach parlamentarnych w Turcji.