Zamiast South Stream USA oferują gaz krajom bałkańskim

30 stycznia 2015, 10:12 Alert

(AP/Fox News/Voice of America/Teresa Wójcik)

Projekt chorwackiego FSRU

Amerykańskie firmy są zainteresowane współpracą gospodarczą z krajami Bałkanów Zachodnich, oczekują też odpowiedniego zainteresowania ze strony tych  potencjalnych partnerów – oświadczył amerykański senator  Chris Murphy, demokrata.  

Większe zaangażowanie kapitału ze Stanów Zjednoczonych powinno napotkać dogodne warunki. We ubiegły wtorek Murphy w czasie sesji  German Marshall Fund, instytucji zajmującej się promowaniem rozwiązań gospodarczych i działającej dotychczas m.in. w Bułgarii, odpowiadał na liczne pytania dotyczące polityki USA wobec Europy południowowschodniej.

Senator szczególnie mocno podkreślił znaczenie energetycznej niezależności Bałkanów Zachodnich od Rosji. Jednocześnie przyznał, że sytuacja energetyczna państw tego regionu po rezygnacji z budowy South Stream jest znacznie trudniejsza. W związku z tym przedstawił ofertę długoterminowego i bezpiecznego rozwiązania. Stany Zjednoczone eksportują coraz więcej ropy i gazu skroplonego, mogą więc być alternatywnym dostawcą tych surowców dla państw regionu Bałkanów Zachodnich.

Jest wprawdzie problem transportu amerykańskich surowców paliwowych do odbiorców na Bałkanach, ale rozpoczynają się właśnie prace nad realizacją terminala LNG w Chorwacji, na wyspie Krk. Ta inwestycja rozwiąże problem. Są też bardzo korzystne szanse wykorzystywania miejscowych surowców energetycznych, w czym USA również mogą pomóc krajom regionu – uzupełnił Murphy.

Mogą to być – zdaniem senatora – OZE, geotermia, lokalne złoża węglowodorów. W tym miejscu zwrócił szczególną uwagę na możliwości wydobywania gazu i ropy z łupków. W Europie na ogół panuje obawa przed technologią szczelinowania hydraulicznego, jednakże ogromny sukces jej stosowania w Stanach Zjednoczonych dowodzi nie tylko, że wbrew rozpowszechnionym opiniom, wcale nie jest kosztowna, ale także zupełnie bezpieczna dla środowiska. Region Bałkanów może korzystać z tych doświadczeń. Murphy nie wyklucza współpracy strony amerykańskiej w sektorze energetyki jądrowej na Bałkanach, gdzie pierwszy ważny krok już został zrobiony – w Bułgarii koncern Westinghouse buduje elektrownię jądrową.