(Interfax/Wojciech Jakóbik)
Ukraiński Energoatom zakończył przetarg na rozwój wykorzystania paliwa atomowego z Westinghouse w elektrowni jądrowej Zaporoże. To największy obiekt tego typu na Ukrainie.
Firma zaakceptowała ofertę Cyklu Paliwa Jądrowego przy Narodowym Centrum Badawczym Charkowskiego Instytutu Fizyki. Firma ma pomagać przy dostosowaniu elektrowni do wykorzystania paliwa Westinghouse. Ta amerykańsko-japońska spółka dostarczy sprzęt niezbędny do symulacji, które poprzedzą rzeczywiste prace z użyciem nowego rodzaju paliwa.
Energoatom rozważa wykorzystanie technologii Westinghouse od początku tego wieku. W marcu 2008 roku podpisał kontrakt z Westinghouse Electric Sweden na dostarczenie w latach 2011-15 paliwa do reaktorów typu VVER-1000. W 2014 roku kontrakt został przedłużony do końca dekady. Spółka Energoatom zarządza wszystkim czterema elektrowniami jądrowymi na Ukrainie. Działa w nich w sumie 15 reaktorów o łącznej mocy wytwórczej w wysokości 13,835 GW.
Przedstawiciel ds. bezpieczeństwa w elektrowni jądrowej Zaporoże Andrij Ignaczenko poinformował, że we współpracy z japońsko-amerykańskim Westinghouse zamierza dokonać zmiany wykorzystywanej technologii z rosyjskiej na zachodnią. Według niego w przyszłym roku obiekt uniezależni się od dostaw rosyjskiego paliwa, sprowadzając je z USA.
Na Ukrainie dostawcą paliwa był dotąd rosyjski TVEL. Ma go zastąpić Westinghouse Electric. To jednak element szerszego trendu.
Jak informował BiznesAlert.pl, Westinghouse Electric Company i osiem firm europejskich zebranych w konsorcjum otrzymały 2 mln euro z Unii Europejskiej na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw paliwa atomowego do reaktorów na terenie Wspólnoty w ramach projektu Essanuf.
Chodzi o zapewnienie alternatywnych źródeł paliwa dla reaktorów zaprojektowanych według technologii rosyjskiej (WWER). Pięć krajów UE – Bułgaria, Czechy, Finlandia, Słowacja i Węgry – posiadają w sumie 18 reaktorów tego typu. Są one w stu procentach zależne od dostaw paliwa z Rosji a jednocześnie są odpowiedzialne za wytwórstwo do 52 procent energii elektrycznej w tych państwach.
Środki dla Essanuf zostały przeznaczone z programu badań Euratomu, które są finansowane przez proram Horyzont 2020.
Razem z Westinghouse do współpracy weszły słowackie Vuje, czeski UJV Rez, fiński Uniwersystet Technologiczny w Lappeenranta, brytyjskie Narodowe Laboratorium Jądrowe, ukraiński Instytut Fizyki przy Narodowym Centrum Nauki w Charkowie, Komisja Europejska oraz Enusa Inudstrias Avanzadas z Hiszpanii.
W UE znajduje się 131 reaktorów jądrowych. Ponad 60 procent z nich bazuje na technologii Westinghouse.