Kolaboranci z Zaporoża chcą przyłączenia do Rosji obszaru z największą elektrownią jądrową w Europie

25 maja 2022, 10:30 Alert

Władimir Rogow, członek kolaboracyjnej Rady głównej wojskowo-cywilnej administracji obwodu zaporoskiego, ogłosił przygotowania do włączenia tego okupowanego regionu do Rosji. Na terenie Obwodu Zaporoskiego znajduje się największa ukraińska elektrownia jądrowa. 

Elektrownia jądrowa Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia jądrowa Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.

Według rosyjskiego kolaboranta, po zdobyciu stolicy regionu – Zaporoża, obwód wejdzie w skład Rosji. Według niego pełna adaptacja ludności do nowego państwa „zajmie kilka miesięcy”.

Na obszarze Obwodu Zaporoskiego zlokalizowana jest największa elektrownia jądrowa w Europie. Zaporoska Elektrownia Jądrowa znajdująca się w mieście Enerhodar składa się z sześciu bloków jądrowych WWER-1000 o mocy 950 MW każdy. 4 marca elektrownia została zajęta siłą przez wojska rosyjskie. Rosyjski Rosatom poinformował, że włącza zaporoską elektrownie do swoich aktywów.

Wcześniej wicepremier Rosji Marat Chasnulin powiedział, że energia wyprodukowana w tej elektrowni będzie wysyłana do Rosji lub sprzedawana na Ukrainę. Operator systemu elektroenergetycznego Ukrainy odpowiedział, że nie jest fizycznie możliwe przesyłanie energii elektrycznej z elektrowni w Zaporożu do Rosji.

Kommiersant/Mariusz Marszałkowski

Rajewski: Nie pijcie płynu Lugola!