EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Zasuń: Pieniądze z KE tylko na zamykanie kopalń

KOMENTARZ

Rafał Zasuń

WysokieNapiecie.pl

Komisarz Vestager:  kopalnie, które dostały pomoc publiczną muszą zostać „nieodwołalnie i ostatecznie zamknięte”. Czy dotyczy to także “Brzeszcz”?

Komisarz ds. konkurencji Dunka Magrithe Vestager odpowiedziała na interpelację posła Pavla Telički z Czech w sprawie polskiego górnictwa. To pierwszy oficjalny głos Brukseli, z którego można wyciągnąć jakieś wnioski. Dotychczas KE pisała jedynie, że „jest w kontakcie z polskim rządem”.

Zgłoszona w listopadzie interpelacja Telički dotyczyła wsparcia udzielanego polskim kopalniom przez rząd. Zdaniem czeskiego europosła z frakcji liberałów ALDE Polska dotuje górnictwo, przez co wypacza konkurencję na rynku. Nota bene Telička pracował niegdyś dla czeskiego prywatnego koncernu węglowego NWR.

W odpowiedzi, której przyjrzał się Obserwator Legislacji Energetycznej, Komisja pisze, że zgodnie z Decyzją Rady UE 787 „wyłącznie kopalnie, które są przeznaczone do nieodwołalnego i ostatecznego zamknięcia mogą korzystać z zatwierdzonej pomocy”.

Dalej KE zaznacza, że polskie władze nie notyfikowały jeszcze formalnie pomocy publicznej. Wynika z tego, że złożony w zeszłym roku wniosek notyfikacyjny został wycofany. Z informacji OLE wynika, że nowy wniosek zostanie złożony w ciągu kilku najbliższych tygodni.

KE podkreśla w kolejnym zdaniu, że “zgodnie z decyzją Rady UE pomoc publiczna może być przyznana wyłącznie dla ułatwienia płynnego wygaszania deficytowych kopalń”.

Tak sformułowana odpowiedź KE rodzi pytanie o sytuację kopalni “Brzeszcze”. O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.


Powiązane artykuły

Warszawa, 07.07.2025. Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski podczas konferencji poświęconej premierze marki TEAM POLAND, 7 bm. w siedzibie PAP w Warszawie. TEAM POLAND to wspólna inicjatywa polskich instytucji rozwoju, stworzona z myślą o wspieraniu ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. (sko) PAP/PAP

Rząd rezygnuje z NABE. Spółki energetyczne reagują

W środę rano Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie ogłosiło rezygnację z realizacji projektu NABE (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego), który zakładał wydzielenie...
Orlen wprowadza SAF na polskie lotniska. To krok do dekarbonizacji lotnictwa, foto: Orlen

Orlen wprowadza SAF na polskie lotniska. Krok do dekarbonizacji

Samoloty startujące z Lotniska Chopina w Warszawie, a także z portów w Krakowie i Katowicach, mogą już tankować nowe, bardziej...

Bruksela przedłużyła magazynowanie gazu, ale poszła na ustępstwa

Parlament Europejski opowiedział się o przedłużeniu obowiązku magazynowania gazu. Wprowadził jednak dwie zmiany, w myśl nowych przepisów kraje członkowskie będą...

Udostępnij:

Facebook X X X