EnergetykaGaz.

Zawartko: Nowy węzeł gazowy w Małopolskie podniesie bezpieczeństwo dostaw

Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System / fot. Bartłomiej Sawicki BiznesAlert.pl

Laboratorium Pomiarów Jakości Gazu, węzeł przesyłowy na powstających gazociągach, które niebawem połączą Baltic Pipe i Terminal LNG ze Słowacją i Ukrainą oraz siedziba pogotowia gazowego to elementy inwestycji spółki w Pogórskiej Woli (województwo małopolskie). Oddział Gaz-System, na terenie którego realizowane są te projekty, będzie miał tam nową siedzibę. 

Potrzeba sprawnego zarządzania dynamicznie rozwijającym się systemem przesyłowym oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochrony obiektów Gaz-System były podstawą decyzji zarządu spółki do usytuowania obiektów zaplecza technicznego i administracyjnego w jednej lokalizacji. Działania te mają na celu optymalizację kosztów utrzymania i zarządzania majątkiem. Zgodnie z założeniami w Pogórskiej Woli docelowo znajdą się: siedziba oddziału spółki, terenowa jednostka eksploatacji, tłocznia gazu, gazowe pogotowie techniczne, centralne archiwum oraz magazyn, a także Laboratorium Pomiarów Jakości Gazu. 

Zakończenie procesu przeniesienia oddziału z Tarnowa do Pogórskiej Woli nastąpi w roku 2020. 

Obszar działania oddziału obejmuje swoim zasięgiem cztery województwa: lubelskie, małopolskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie. Całkowita ilość przesłanego przez Gaz-System gazu w 2018 roku wyniosła 17,2 mld m3, natomiast przez oddział – 5,8 mld m3. – Średnio każdego roku przez Oddział w Tarnowie przepływa ok. 37 proc. całego gazu przesyłanego w naszej spółce. To potwierdza, jak ważną rolę odgrywa w regionalnym rynku gazu. Ze względu na istniejący i budowane interkonektory rola oddziału wykracza poza granice Polski.  – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System. – Docenia to również Unia Europejska, która w obecnej perspektywie finansowej wsparła inwestycje Gaz-System w regionie kwotą ok. 1,23 mld zł – dodał prezes Zawartko. 

Zwrócił również uwagę, że oddział zarządza kilkoma kluczowymi inwestycjami o łącznej długości ok. 400 km. – Budowane na tym terenie gazociągi: Hermanowice – Strachocina, Strachocina – Pogórska Wola, Pogórska Wola – Tworzeń czy interkonektory Polska – Słowacja i Polska-Ukraina stanowią strategiczne elementy naszego systemu przesyłowego – dodał. Ponadto oddział zarządza ponad 2,5 tys. km już istniejącej sieci przesyłowej. 

Budowa gazociągu Strachocina – Pogórska Wola o długości ok. 97 km umożliwi przesył gazu z Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu na Podkarpacie oraz dalej na Słowację. – Pozwoli również na transport gazu w stronę Ukrainy, czyli kierunku odwrotnym do obecnego. Poza tym, bezpośrednie połączenie gazowego Korytarza Północ-Południe z Podziemnym Magazynem Gazu Strachocina podniesie bezpieczeństwo dostaw paliwa do klientów w województwach podkarpackim i małopolskim – podkreślił prezes Zawartko.

Niezwykle ważna z punktu widzenia zarządzania systemem przesyłowym jest również budowa węzła gazowego Strachocina. Obecnie projekt jest na etapie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy robót budowalnych i nadzoru inwestorskiego. Przewidywany termin rozpoczęcia prac to wrzesień 2019 r., natomiast ich zakończenie planowane jest w 2021 r. 

– Mieszkańcy naszego rejonu zyskują stabilnego pracodawcę, a gmina jeszcze większe wpływy do budżetu wpłacane przez spółkę z tytułu podatku od nieruchomości. Kwota w wysokości do 2 proc. wartości budowanej infrastruktury będzie przeznaczana na potrzeby naszej społeczności. Poza tym Gaz-System to firma, która bardzo poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa swojej sieci przesyłowej. Świadczyć może o tym chociażby liczba spotkań ze społecznością lokalną – powiedział Marcin Kiwior, wójt Gminy Skrzyszów.

Spółka Gaz-System prowadzi także aktywność badawczo – rozwojową w dwóch laboratoriach. Jedno z nich, Laboratorium Pomiarów Jakości Gazu zlokalizowane jest w Pogórskiej Woli. Oferuje m.in. pobór próbek i badania składu gazu ziemnego, zawartości związku siarki oraz pomiar hałasu zarówno w środowisku prac, jak i pochodzącego od instalacji, urządzeń i zakładów przemysłowych. Laboratorium współpracuje również z jednostkami naukowymi, instytucjami zewnętrznymi oraz producentami urządzeń pomiarowych w zakresie prac badawczo-rozwojowych związanych z pomiarami jakościowymi i ilościowymi gazu ziemnego.

Gaz-System


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X