EnergetykaGaz.Wszystko

Zawisza: Najważniejsze dla bezpieczeństwa energetycznego są kontrakty długoterminowe

Przyszły kształt miksów energetycznych w UE, budowa Unii Energetycznej oraz rozwój rynków energii i gazu w Europie w kontekście sytuacji na Ukrainie – to główne tematy debaty „Nowy wymiar i wyzwania polskiej i europejskiej polityki energetycznej” w trakcie 24. Forum Ekonomicznego w Krynicy moderowanej przez red. naczelnego portalu BiznesAlert.pl, Wojciecha Jakóbika.

– Bezpieczeństwo energetyczne w sektorze gazowym oznacza zapewnienie dostępności paliwa jego odbiorcom po akceptowalnej cenie. Powinno zaspokajać potrzeby państwa – oświadczył podczas panelu Mariusz Zawisza, , prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG SA).

Jego zdaniem istotna kwestia jest finansowanie bezpieczeństwa energetycznego. Jego zapewnienie musi przecież kosztować. I to niemało.

– Dla ukształtowania odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa naszego kraju należy je oprzeć na kontraktach długoterminowych z cenami paliwa niezmiennymi nawet przez kilkanaście lat, budowaniu magazynów, gromadzących jego zapasy, jak również zakończyć budowę gazoportu w Świnoujściu – stwierdził następnie prezes PGNiG. – Jednak najważniejsze są kontrakty długoterminowe.

W jego opinii gdy budowa gazoportu, który ma przerabiać rocznie do 5 mld m3 gazu, zostanie zakończona, to łącznie z 7,5 mld m3, które możemy uzyskiwać, nie licząc kierunku ukraińskiego,  oraz ok. 4 mld m3 gazu pozyskiwanego z krajowych źródeł konwencjonalnych, zaspokoić to powinno nasze potrzeby w zakresie zużywanego gazu.

– Pojawienie się gazoportu w naszym kraju powinno poprawić także naszą pozycję przetargową w kontaktach z dostawcami zagranicznymi – stwierdził na zakończenie Mariusz Zawisza.


Powiązane artykuły

Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Udostępnij:

Facebook X X X