Według sondażu IRBIS przeprowadzonego dla Rzeczpospolitej, ponad 85 procent badanych respondentów popiera pomysł budowy polskiej elektrowni jądrowej. To historycznie wysoki odsetek popierających tego typu inwestycje w Polsce.
Zdecydowanie za i „raczej za” jest 85,7 procent respondentów. Przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Polsce jest 9,2 procent badanych. Według Rzeczpospolitej, 99 procent wyborców PIS jest za budową elektrowni jądrowej. 85 procent to respondenci deklarujący głosowanie na opozycję. Poparcie wśród osób najstarszych – 70+ oraz najmniej zarabiających jest na poziomie 100 procent.
Według Rzeczpospolitej tak wysoki odsetek poparcia dla budowy elektrowni jądrowej wynika z kryzysu energetycznego oraz wysokich cen surowców takich jak gaz czy ropa i perspektywy wzrostu cen energii.
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce zgodnie z Polskim Programem Energetyki Jądrowej zakłada budowę od 6 do 9 GW mocy. Partnerem przy budowie ma być amerykański Westinghouse.
Blok pierwszej elektrowni ma powstać w 2033 roku w pomorskiej gminie Choczewo (wieś Słajszewo). Kolejna lokalizacja jest badana.
Poza rządowym planem budowy w ramach PPEJ, swój plan budowy wielkoskalowego atomu ma również koncern ZE PAK oraz PGE, które planują postawienie elektrowni jądrowej w Pątnowie. Partnerem przy budowie tej elektrowni ma być koreański KHNP.
Rzeczpospolita/Mariusz Marszałkowski
Kraśniewski: Czy do polskich domów popłynie energia z elektrowni jądrowej?