Odmowna decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu w sprawie określenia środowiskowych uwarunkowań dla odkrywki Ościsłowo pozbawiona jest argumentów merytorycznych oraz nie została poparta żadnymi ekspertyzami potwierdzającymi negatywny wpływ na środowisko w przypadku zastosowania rozwiązań zaproponowanych przez PAK KWB Konin – uważa ZE PAK, do którego należy kopalnia.
– Decyzja RDOŚ w Poznaniu nie jest ostateczna.W ocenie Spółki wydana decyzja pozbawiona jest argumentów merytorycznych oraz nie została poparta żadnymi ekspertyzami potwierdzającymi negatywny wpływ na środowisko w przypadku zastosowania rozwiązań zaproponowanych przez PAK KWB Konin Ponadto jest sprzeczna z deklaracjami organów państwa w kwestii wspierania działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju – czytamy w komunikacie ZE PAK.
W ocenie spółki decyzja RDOŚ rozmija się także z deklaracjami składanymi w procesie prywatyzacji PAK KWB Konin.
ZE PAK podkreśla przy tym, że odkrywka Ościsłowo to obecnie jedyna inwestycja w sektorze energetyki konwencjonalnej realizowana przez prywatnego inwestora i zaznacza, iż jej potencjalne zablokowanie wiąże się z szeregiem poważnych negatywnych następstw o charakterze gospodarczym i społecznym o zasięgu regionalnym i krajowym.
Spółka zapowiada również, że będzie podejmować działania zmierzające do uzyskania stosownych decyzji umożliwiających prowadzenie działalności wydobywczej zgodnie ze swoją strategią, której celem jest zapewnienie niezakłóconej pracy aktywów wytwórczych.
Jak tłumaczy ZE PAK odkrywka Ościsłowo ma zapewnić paliwo dla zmodernizowanych aktywów wytwórczych apółki.
Spółka zapowiada również, ze przeprowadzi analizy badając wpływ wydanej decyzji na wszelkie aspekty funkcjonowania grupy kapitałowej, a w szczególności zabezpieczenie i terminowość dostaw węgla. Natomiast ZE PAK KWB Konin zapowiada złożenie stosownego odwołania odwołania od decyzji RDOŚ.
W ubiegły piątek 10 marca br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu odmówił określenia środowiskowych uwarunkowań dla wydobyciu odkrywki węgla brunatnego Ościsłowo. Poznański RDOŚ uzasadniając swoją odmowną decyzję wyjaśnia, że świetle zgromadzonych dowodów stwierdzono, iż istnieje wysokie prawdopodobieństwo znacząco negatywnego wpływu przedsięwzięcia na Jezioro Wilczyńskie, będące przedmiotem ochrony obszaru Natura 2000.
CIRE/Polska Agencja Prasowa