Zełeński w Arabii czyli szansa na powrót Odessa-Brody-Gdańsk w formie paliwociągu

19 maja 2023, 12:30 Alert

Ukraina potrzebuje na gwałt gotowych paliw do kontrofensywy przeciwko Rosji. Prezydent Wołodymyr Zełeński odwiedzi Rijad, a Polska i Ukraina rozmawiają o projekcie Odessa-Brody-Gdańsk w wersji paliwowej oprócz naftowej.

Wołodymyr Zełeński w Davos. Fot. YouTube.
Wołodymyr Zełeński w Davos. Fot. YouTube.

Rosjanie zniszczyli sektor rafineryjny Ukrainy systematycznymi atakami na infrastrukturę energetyczną w toku inwazji trwającej od lutego 2022 roku. Ukraińska machina wojenna potrzebuje zatem gotowych paliw, bo nie ma gdzie przerabiać ropy. Sprowadza je różnymi szlakami między innymi przez Polskę. Mogłaby jednak potrzebować bardziej optymalnego rozwiązania.

Z tego powodu wraca temat Ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk, który w pierwotnym założeniu pamietającym czasy ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego miał pozwolić na import ropy kaspijskiej do Polski. To połączenie z naftoportu w Odessie do Rafinerii Gdańskiej mogłoby działać w przeciwnym kierunku do dostaw ropy z Polski. Po inwazji rosyjskiej, ta koncepcja może ewoluować dalej, w plan budowy paliwociągu, o którym pierwszy informował BiznesAlert.pl.

Rozmówcy BiznesAlert.pl związani ze współpracą naftową oraz paliwową Polski i Ukrainy przekonują, że istnieje możliwość wzbogacenia Ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk o trzecią nitkę paliwową. Wyzwanie to pozyskanie środków na takie przedsięwzięcie.

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński udał się do Dżeddy by rozmawiać z Arabią Saudyjską między innymi o współpracy energetycznej. Saudyjczycy z Saudi Aramco zapewniają obecnie Polsce ponad 40 procent zapotrzebowania na ropę. Dostarczają także przez naftoport gotowe paliwa do regionu. Mogliby je słać także nad Dniepr za pośrednictwem PKN Orlen. Po wojnie możliwy byłby także handel ropą w razie odbudowy rafinerii nad Dnieprem, w które także potencjalnie mogliby się zaangażować Polacy.

– Rozpoczynam moją pierwszą w historii wizytę w królestwie Arabii Saudyjskiej w celu wzmocnienia relacji dwustronnych i więzi Ukrainy ze światem arabskim – napisał Zełeński na Twitterze. Odwiedzi Arabię w czasie szczytu Ligi Arabskiej. – Więźniowie polityczni na Krymie i tymczasowo okupowanych terytoriach, powrót naszych ludzi, formuła pokojowa, współpraca energetyczna: królestwo Arabii Saudyjskiej odgrywa znaczącą rolę i jesteśmy gotowi przenieść naszą współpracę na nowy poziom – zadeklarował prezydent Ukrainy.

Wojciech Jakóbik

Rezurekcja Odessa-Brody-Gdańsk, czyli jak sfinansować unię naftową Polski i Ukrainy?