Zespół ds. Baltic Pipe zajmie się rozbudową gazoportu

3 grudnia 2018, 06:00 Alert
LNG gazoport Świnoujście (11)

Premier Mateusz Morawiecki poszerzył zakres kompetencji Międzyresortowego Zespołu ds. Realizacji Projekty Baltic Pipe. Ma on się również odpowiadać za  rozbudowę gazoportu w Świnoujściu, w tym budową trzeciego zbiornika.

Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów obowiązuje od 30 listopada. Po zmianach zespołu ma odpowiadać także za zapewnienie koordynacji działań organów administracji rządowej oraz ich współdziałania z organami samorządu terytorialnego i innymi podmiotami uczestniczącymi w realizacji projektu rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu.”

Projekt rozbudowy gazoportu zakłada zwiększenie jego przepustowości z obecnych 5,5 do 7,5 mld m sześc., budowę trzeciego zbiornika LNG wraz z wymaganymi instalacjami i urządzeniami; budowę drugiego stanowiska statkowego oraz infrastruktury przesyłowej LNG do rozładunku, załadunku i bunkrowania statków, a także rozbudowę lądowego systemu przeładunkowego LNG (infrastruktura przeładunkowa LNG na cysterny kolejowe i kontenery ISO). 23 listopada operator terminalu w Świnoujściu poinformował o rozpoczęciu prac nad ogłoszeniem przetargu na rozbudowę instalacji.

Piotr Stępiński