EnergetykaOZEWszystko

Zielińska: ARP inwestuje w budownictwo i energetykę odnawialną

– W ciągu najbliższych tygodni nasza spółka ARP Venture sfinalizuje pierwszą swoją inwestycję w firmę wdrażającą innowacje – powiedziała Patrycja Zielińska, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. podczas panelu „Fundusze Europejskie Agenda 2014-2020” na Welconomy Forum w Toruniu. – ARP Venture, oferując nie tylko kapitał, ale także doradztwo, ma na celu rozwój innowacyjności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Oferta spółki cieszy się dużym zainteresowaniem.

Od początku działalności, czyli od listopada 2014 roku, do ARP Venture zgłoszono około sześćdziesiąt projektów. Siedem zostało pozytywnie ocenionych i znajdują się na zaawansowanym etapie analizy. Są to projekty z zakresu budownictwa, akcesoriów kosmetycznych oraz związane z energetyką odnawialną.

ARP będzie się ubiegać o środki unijne służące dokapitalizowaniu ARP Venture. Dzięki temu możliwe będzie znaczące zwiększenie liczby przedsiębiorstw korzystających z instrumentów finansowania ryzyka. Planowane jest zwiększenie wartości kapitalizacji spółki ARP Venture o 380 mln zł.

Do 2020 roku ARP wyda na innowacje ok. 1,3 mld złotych. Część tych środków będzie pochodzić z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Wiceprezes Patrycja Zielińska podkreśliła, że cele Strategii ARP w perspektywie do 2020 roku wpisują się w założenia Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój: – Ubiegamy się o środki unijne, ale dziś jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Chcemy je przeznaczyć  na wsparcie transferu innowacji w formule Open Innovation .

Jednym z najważniejszych narzędzi ARP, służącym wdrażaniu mechanizmu Open Innovation jest Platforma Transferu Technologii. Aktualnie trwają prace nad budową części informatycznej Platformy. Ich zakończenie planowane jest najpóźniej w maju br.

Na Platformie będą gromadzone dane:

  • o zasobach technologicznych tzw. dawców technologii tj. podmiotów, które chcą udostępnić swoje innowacyjne rozwiązania innym;
  • o potrzebach tzw. biorców technologii tj. podmiotów, które są zainteresowane nabyciem innowacyjnych rozwiązań;
  • o zasobach eksperckich, które mogą być wykorzystane w procesie transferu technologii.

Platforma  to narzędzie, poprzez które będą nie tylko gromadzone określone  informacje, ale które dzięki mechanizmom wyszukiwania ułatwi kojarzenie dawców z biorcami technologii.

***

Forum Gospodarcze w Toruniu to jeden z największych kongresów gospodarczych w Polsce. XXII edycja pod nową nazwą Welconomy Forum in Toruń poświęcona jest tematyce innowacyjności w polskiej gospodarce. Podczas dwudniowych obrad zaplanowano liczne panele tematyczne, spotkania biznesowe i imprezy towarzyszące. Co roku w Forum uczestniczy około 2000 osób, a wśród nich najważniejsze postaci ze świata polityki, biznesu, nauki, z kraju i zagranicy.


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X