AlertWszystko

Zielińska: Biznes musi współpracować ze środowiskami naukowymi

ARP była jednym z partnerów Forum Zmieniamy Polski Przemysł – ważnego wydarzenia gospodarczego w naszym kraju. W sesji pt. „Innowacje i rozwój – szansa na przełom w polskiej gospodarce” wzięła udział Patrycja Zielińska, Wiceprezes Zarządu ARP.

Jak skutecznie komercjalizować wyniki badań, jakie są przykłady dobrych praktyk w dziedzinie innowacji i jak dzielić inwestycyjno-innowacyjne ryzyko – między innymi tych tematów dotyczył panel, którego ARP była uczestnikiem.

W Polsce mamy naukowców ze świetnymi pomysłami. Aby w pełni wykorzystać ich innowacyjny potencjał, powinniśmy dobrze znać potrzeby przemysłu, tak aby skomercjalizować najlepsze projekty. Dlatego jedną z ról ARP jest łączenie przedstawicieli biznesu ze środowiskami naukowymi – powiedziała Patrycja Zielińska, Wiceprezes Zarządu ARP, informując w jaki sposób ARP wspiera rozwój innowacyjności. Dobrym przykładem jest spółka ARP Venture, która wykorzystuje potencjał przemysłu i nauki. Kierując się ideą „smart money” ARP oferuje wsparcie innowacyjnych projektów na każdym etapie ich rozwoju.

Patrycja Zielińska odniosła się również do tego, jak ARP zamierza dzielić ryzyko inwestycyjne:

Zauważamy wyraźną lukę w finansowaniu innowacji w fazie drugiej – rozwojowej. Dlatego działamy właśnie w tym obszarze. Zdajemy sobie sprawę, że inwestycje w innowacje to przedsięwzięcia ryzykowne. Proponujemy m.in. model wsparcia z udziałem zarówno środków Funduszu VC jak i środków inwestora branżowego. To oznacza dywersyfikację źródeł finansowania danej inwestycji.

Tegoroczne Forum odbyło się 9 lutego w Warszawie i było poświęcone przyszłości przemysłu, rozważaniom na temat tempa wzrostu gospodarczego i perspektyw rozwoju na następne dziesięciolecia. Forum Zmieniamy Polski Przemysł organizuje redakcja miesięcznika gospodarczego Nowy Przemysł wraz z wydawcą, Grupą PTWP. Gośćmi co roku są najważniejsze postacie polskiej i europejskiej gospodarki – reprezentanci zarządów czołowych polskich przedsiębiorstw, przedstawiciele rządu i parlamentu, eksperci gospodarczy.

W debacie „Innowacje i rozwój – szansa na przełom w polskiej gospodarce” wzięli udział m.in. Grażyna Henclewska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki; Krzysztof Kurzydłowski – Dyrektor NCBiR; Bożena Lublińska-Kasprzak – Prezes PARP, Grzegorz Putynkowski – Wiceprezes Zarządu, Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu SA; Herbert Wirth – Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź; Przemysław Ligenza – Wiceprezes Urzędu Dozoru Technicznego; Piotr Voelkel – Założyciel Grupy Kapitałowej Vox i Stefan Dzienniak – Prezes Zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X