W Polsce zmiana czasu na zimowy nie jest nam obca, ale czy ma sens? W najnowszym podcaście Maria Andrzejewska i Jędrzej Stachura przybliżają historię przekręcania zegarków. Zapraszamy do wysłuchania.
– Pomysł jako pierwszy opisał w swoim artykule Beniamin Franklin w XVIII wieku. Sto lat później opisywali to Brytyjczycy, chociaż jako pierwszym udało się to zrobić dopiero Niemcom w 1916 roku, a dwa lata później Amerykanom. Polacy mieli kilka podejść, ale ostatecznie stosują się do zmiany czasu od 1977 roku – tłumaczy redaktor BiznesAlert.pl Jędrzej Stachura.
– Zastanawiam się jak było to odbierane wtedy. Podobno w tamtych czasach chodziło o oszczędzanie światła np. w fabrykach i gospodarstwach domowych – mówi Maria Andrzejewska.
– Szwedzi przedstawili badania, z których wynika, że w okresie czasu zimowego jest mniej zawałów serca. Brytyjczycy obliczyli natomiast, że zmiana czasu daje oszczędność procenta energii elektrycznej. Z kolei jeden z tamtejszych instytutów mówi, że poprawia ona bezpieczeństwo na drogach i jest mniej wypadków samochodowych – przytacza Stachura.
Obejrzyj lub odsłuchaj całego podcastu #Spięcie na YouTube, Spotify lub SoundCloud.
https://open.spotify.com/episode/6uEln2u7hjCHC1Z5gkgwB2?si=df2b4d5982b640bd