Wiceminister MON: Jestem przeciwny zmianom prawa o użyciu broni

10 czerwca 2024, 11:45 Alert

Paweł Zalewski, wiceminister obrony narodowej, odniósł się do zmian prawa o użycia broni przez wojsko i służby przy obronie polskiej granicy. Powiedział, że jest im przeciwny, a przygotowanie nowych przepisów w weekend jest absurdem.

Zapora na granicy z Białorusią fot. Straż Graniczna
Zapora na granicy z Białorusią fot. Straż Graniczna.

Wiceminister Paweł Zalewski, na antenie RMF24 odniósł się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i dyskusji na temat konieczności zmiany prawa użycia broni przez pełniących służbę żołnierzy i funkcjonariuszy.

– Ja jestem przeciwnikiem jakiejkolwiek zmiany, jeśli chodzi o zasady użycia broni. Jestem przeciwnikiem sytuacji takiej, w której mielibyśmy strzelać i zabijać migrantów (…), w której mielibyśmy zmienić charakter tej operacji, która ma miejsce na granicy, z policyjnej na wojskową. To jest oczywisty absurd, bardzo szkodliwa rzecz. Nie zgadzam się na takie pomysły, które przedstawiła Konfederacja – powiedział na antenie RMF24 wiceminister Zalewski.

– Ja jestem zwolennikiem utrzymania tego, co jest dzisiaj na granicy, (…) aby nie wpuszczać migrantów, a nie do nich strzelać – dodał.

https://x.com/Rozmowa_RMF/status/1800032965738865146

W piątek premier Donald Tusk zapowiedział, że w poniedziałek Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej przedstawi propozycję zmian przepisów użycia broni. Zapytany o to czy ministerstwo obrony narodowej faktycznie pracowało w weekend nad przepisami, Paweł Zalewski powiedział, że jest to absurd, aby wypracować w weekend nową koncepcję.

Onet opublikował artykuł opisujący zatrzymanie dwóch żołnierzy, w kwietniu bieżącego roku. Wojskowi oddali strzały ostrzegawcze w kierunku grupy osób, próbujących nielegalnie przekroczyć granicę. Żandarmeria Wojskowa zakuła obu mężczyzn i ich odprowadziła. Żołnierze nie zostali aresztowani. Prokuratura wojskowa twierdzi, że żołnierze przekroczyli obronę konieczną i strzelali nawet gdy ich życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Premier Tusk, podczas piątkowej konferencji zapowiedział zmiany w prawie o użyciu broni.

– Jestem przekonany, że minister Władysław Kosiniak-Kamysz, w poniedziałek na posiedzeniu rządu będzie gotowy z propozycjami zmian w prawie – powiedział szef rządu.

RMF24 / Onet / Marcin Karwowski

Tusk: Propozycje zmian prawa użycia broni na granicy powinny pojawić się w poniedziałek