AlertWszystko

Zmierzch Petrostate. Czy debata o reformach w Rosji jest na pokaz?

Władimir Putin i Aleksiej Kudrin

(Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Jak podaje agencja Bloomberg, rosyjski milioner Petr Aven wraz z dwoma ekonomistami opublikowali artykuł naukowy poświęcony „zmierzchowi petrostate”. Aven jest udziałowcem Alfa Group inwestującej w rosyjskim sektorze naftowym i byłym ministrem handlu. Zapowiada on rychły koniec czasów, w których Rosja mogła opierać funkcjonowania swej gospodarki na stałym przypływie petrodolarów.

Zdaniem autorów artykułu państwa uzależnione od sprzedaży ropy naftowej, czyli tzw. petrostates, jak Rosja, czy Wenezuela, staną przed sytuacją w której ropa przestanie być dobrem strategicznym, jak w przeszłości kauczuk. Wtedy zależność od czarnego surowca będzie dla nich problemem. – Naftowy lewiatan stanie się ofiarą niewidzialnej ręki rynku, na którym wzrasta rola wydobycia ze złóż niekonwencjonalnych, technologii zmniejszających zużycie energii i rozwiązań uniezależniających transport od produktów naftowych – piszą.

W przekonaniu zespołu Avena taki rozwój sytuacji wymusi zmiany polityczne, a nawet geopolityczne, w państwach naftowych. Ameryka Południowa ma wyzbyć się socjalistycznych programów fundowanych za petrodolary. Kraje Bliskiego Wschodu stracą znaczenie na korzyść Turcji, Izraela i Iranu. Zmieni się także charakter globalizacji. Nie będzie dłużej możliwe przejmowanie zachodniego modelu konsumpcji bez przejęcia jego wartości, na których zostały ufundowane gospodarki państw Zachodu niezależne od sprzedaży surowców. – Tylko kraje, które zdecydują się na modernizację nie zostaną zredukowane do roli twórców przypisów w podręcznikach historii – piszą autorzy tekstu cytowanego przez Bloomberg.

– Okres taniej ropy daje najlepszą sposobność do budowy politycznych i administracyjnych instytucji, które będą w stanie reformować sektor naftowy – czytamy w tekście. Zdaniem jego twórców kryzys cen ropy obserwowany obecnie to szansa na reformę państw naftowych.

Rosja stoi przed wyborem między zamknięciem się na świat zachodni i podążaniem ku autarkii, o czym mowa w planach substytucji importu prezentowanych przez Gazprom i inne spółki, a przyjęciem wartości zachodnich i modernizacją, o której nieśmiało wspominają rosyjskie elity. Nie wiadomo na ile tekst Avena jest autentycznym głosem za reformami, a na ile suflowanym z Kremla sygnałem dla Zachodu. Podobne wątpliwości budzi promocja reformatora Aleksieja Kudrina przez rosyjskie media.

Więcej: Rosji zostały dwa lata. Reformy albo wybuch społeczny


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X