Żmijan: Premier mówiła o konkretach – planach i o instrumentach ich realizacji

2 października 2014, 15:00 Drogi
Stanisław Żmijan

Wśród kilkunastu głównych tematów expose premier Ewy Kopacz na dziewiątym miejscu znalazła się infrastruktura. Zapowiedziała m.in., że w latach 2014-2020 zbudowanych zostanie w Polsce 1770 km autostrad oraz dróg ekspresowych i 35 obwodnic za 93 mld zł. Do użytku zostanie oddana pełna sieć autostrad: A1, A2 i A4 oraz dróg ekspresowych, w tym m.in. S3, S5, S6, S7, S8 i S17 oraz cała obwodnica Warszawy. W 2015 r. na tory wyjadą nowe składy pociągów o wartości 6 mld zł, a na koniec kadencji około 70 proc. taboru PKP Intercity będzie nowa lub zmodernizowana.

– Expose premier Ewy Kopacz w części poświęconej infrastrukturze uważam za bardzo konkretne. Mówiła o tym, jakie inwestycje są obecnie realizowane, jakie odcinki dróg zostaną oddane do użytku do końca roku, co zostanie wykonane w 2015 r., a co w latach 2014-2020 – uważa w rozmowie z naszym portalem pos. Stanisław Żmijan (PO), przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury.

Jego zdaniem mówiła więc o realizacji wieloletniego programu w zakresie budowy dróg krajowych, a także modernizacji infrastruktury kolejowej.

– Nie jestem tu więc niczym zaskoczony – stwierdza dalej poseł. – Bardzo dobrze, że powiedziała o konkretach oraz o instrumentach do realizacji założonych programów. Bardzo też dobrze, że wykazała determinację w odniesieniu do kodeks budowlany. Bowiem zarówno przedsiębiorcy, gospodarka i samorządy oczekują uchwalenia tego kodeksu.

W przekonaniu Stanisława Żmijana we właściwym stopniu zostały wyeksponowane w expose problemy z zakresu działania sejmowej komisji infrastruktury.

– Podkreślę raz jeszcze, że bardzo pozytywnie oceniam część expose dotyczącą infrastruktury. Pani premier mówiła o konkretach: planach i o instrumentach ich realizacji – kończy szef sejmowej komisji infrastruktury.