EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OZERopaWęgiel. energetyka węglowa

Żmijewski: Najtaniej rozwijać efektywność energetyczną

Profesor Krzysztof Żmijewski, Sekretarz Generalny Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, ocenia, że państwo musi konkretnie określić swój przyszły miks energetyczny, by uniknąć blackoutu wróżonego przez pesymistów.

– Inwestorzy podkreślają, że inwestycji energetycznych w obecnych warunkach rynkowych nie opłaca się realizować. Potrzebne jest wsparcie systemowe – ocenia naukowiec.

– Jakie wsparcie, na jaki czas i dla jakich inwestycji to gorący temat nie tylko do dyskusji. Jednym ze sposobów uniknięcia grożącego nam blackoutu jest wprowadzenie tzw. rynku mocy lub taryfy gwarantowanej. Powinniśmy też renegocjować z Komisją Europejską warunki wykorzystania węgla energetycznego w przyszłości. Można też, na co wskazują niektórzy eksperci, skonsolidować sektor górniczy i energetyczny, aby podnieść jego wartość i uzyskać synergię w inwestycjach. Najtaniej jednak będzie nam rozwijać efektywność energetyczną bo tutaj mamy duże możliwości – mówi w rozmowie z portalem Spider’s Web.

– Jedno jest pewne: Państwo musi określić swój docelowy miks energetyczny w nowej Polityce Energetycznej do 2050 roku.  Miks w którym postawimy przede wszystkim na efektywność energetyczną, OZE, energetykę prosumencką (mikroźródła), gaz łupkowy, energetykę jądrową w oparciu o małej mocy kompaktowe reaktory jądrowe oraz energetykę w oparciu o węgiel wykorzystywany w sposób efektywny i przyjazny środowisku (np. podziemna ekstrakcja) – kończy Żmijewski.

Źródło: Spider’s Web


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X