Żółta kartka dla Naftogazu. Groźba utraty środków na zakup gazu

11 lipca 2017, 07:15 Alert

– Opóźnienia realizacji planu rozdziału właścicielskiego (unbundling) Naftogazu mogą doprowadzić do zawieszenia finansowania spółki przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Środki te są wykorzystywane do zakupu gazu – poinformował prezes ukraińskiego koncernu Andriej Kobolew.

Siedziba Naftogazu. Fot. Naftogaz
Siedziba Naftogazu. Fot. Naftogaz

– Otrzymaliśmy dzisiaj od EBOiR „żółtą kartkę”. Jeżeli do końca lipca nie zostanie zatwierdzony finansowy plan Naftogazu i nie zostaną przyjęte wskaźniki rady nadzorczej, to następna transza środków na zakup gazu może zostać niezrealizowana – powiedział.

Według danych Naftogazu w ubiegłym tygodniu EBOiR zgodził się na przelanie Naftogazowi 66 mln dolarów w ramach uruchomionej linii kredytowej o wartości 300 mln dolarów. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup surowca od europejskich dostawców.

W październiku 2015 roku EBOiR przyznał Naftogazowi 300 mln dolarów kredytu na zakup gazu od europejskich spółek. Pod koniec maja 2016 roku koncern spłacił ostatnią transzę wraz z odsetkami. Następnie ukraińska spółka ponownie zaciągnęła kredyt, również w wysokości 300 mln dolarów, aby sfinansować zakup surowca w sezonie grzewczym 2016-2017.

Reforma na Ukrainie

W 2015 roku Rada Najwyższa przyjęła ustawę o rynku gazu, która zakładała reformę Naftogazu. Podział naftowo-gazowego monopolisty na kilka firm, a zatem oddzielenie handlu od transportu surowca na mocy trzeciego pakietu energetycznego, jest jednym z wymogów ratyfikowanej przez Ukrainę Karty Energetycznej oraz warunkiem udzielania przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy kolejnych transz kredytów. Również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju uzależniał dalsze kredyty dla Ukraińców na zakup gazu od reformy Naftogazu.

Zgodnie z planem restrukturyzacji Naftogazu zatwierdzonym przez ukraiński rząd 1 lipca 2016 roku w celu oddzielenia wydobycia od transportu oraz magazynowania gazu mają powstać dwie osobne spółki: Magistralnyje Gazoprowody Ukrainy oraz Podziemnyje Gazohraniszcza Ukrainy. Dokument został przyjęty w ramach wdrażania trzeciego pakietu energetycznego oraz ustawy o rynku gazu.

Interfax/Piotr Stępiński