Organizacje związkowe, które ponad tydzień temu parafowały umowę społeczną o transformacji górnictwa, rozpoczęły procedury związane z jej zatwierdzeniem przez władze związków – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP).
Umowa społeczna i jej zatwierdzenie
Związkowcy oceniają, że do ostatecznego podpisania umowy powinno dojść w drugiej połowie miesiąca, prawdopodobnie między 17 a 21 maja.
W czwartek lider śląskiego OPZZ Wacław Czerkawski w rozmowie z Radiem Piekary poinformował, że Rada Wojewódzka OPZZ Woj. Śląskiego zajmie się umową społeczną w piątek. Dodał, że największa organizacja wchodząca w skład regionalnego OPZZ – Związek Zawodowy Górników w Polsce – podjęła już uchwałę upoważniającą jej szefa do podpisania umowy.
PAP podaje, że w piątek decyzję w sprawie zatwierdzenia umowy społecznej ma podjąć również Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. Natomiast w najbliższy poniedziałek zbierze się w tej sprawie Rada Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego tego związku, czyli kierownictwo górniczej Solidarności.
Wacław Czerkawski stwierdził, że podpisanie umowy m.in. przez związkowców i przedstawicieli rządu powinno nastąpić w perspektywie najbliższych dwóch tygodni. Związkowcy oczekują, że ze strony rządowej dokument podpiszą konstytucyjni ministrowie: szef ministerstwa aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Liczą też na podpis, a co najmniej udział w uroczystości podpisania, premiera Mateusza Morawieckiego – informuje PAP.
– Umowa nabrałaby większego wymiaru i może byłyby lepsze warunki do negocjacji w Unii Europejskiej – powiedział Wacław Czerkawski w rozmowie z Radiem Piekary.
Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura
Sawicki: Polacy chcą dotować węgiel jak kiedyś Niemcy. Na co zgodzi się Komisja? (ANALIZA)