AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Związkowcy nie porozumieli się z PGG. Będą dalej protestować w Katowicach

Rozmowy o wynagrodzeniach w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) zakończyły się fiaskiem. Związkowcy, którzy od poniedziałku protestują w siedzibie spółki, podpisali protokół rozbieżności i zapowiadają kolejne manifestacje.

Związkowcy chcą zwiększenia tegorocznego funduszu wynagrodzeń w PGG. Domagają się wypłaty dodatkowej rekompensaty pieniężnej za przepracowane w ostatnich miesiącach weekendy lub wypłaty jednorazowego świadczenia dla załogi. Nieoficjalnie górnicy mówią o kwocie ok. 60-70 mln zł.

Po wtorkowych rozmowach prezes PGG Tomasz Rogala tłumaczył, że obecnie spółka, która liczy na uruchomienie pomocy publicznej nie może podejmować decyzji kosztowych, które burzyłyby model proponowanego systemu wsparcia. Model ten jest podstawą zarówno rozmów z Komisją Europejską na temat notyfikacji programu dla górnictwa, jak i podstawą trwających obecnie w parlamencie prac nad ustawą ustanawiającą system wsparcia dla branży górniczej – czytamy w komunikacie.

Rogala podkreślił, że spółka szanuje postulaty strony społecznej, nie ma jednak obecnie możliwości uruchomienia dodatkowych środków na wypłaty.

Na efekty wtorkowego spotkania czekało w budynku spółki ponad stu górników. Część z nich spędziła minioną noc w sali konferencyjnej, pozostali dołączyli we wtorek rano. Po podpisaniu protokołu rozbieżności część górników opuściła budynek. W siedzibie spółki pozostało kilkadziesiąt osób.

Szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek poinformował, że związkowcy powołali sztab protestacyjno-strajkowy i ogłosili pogotowie strajkowe. Rozpoczęli też zaplanowaną na całą dobę blokadę wysyłki węgla z kopalń do elektrowni. Związkowiec zastrzegł, że dotyczy ona wysyłki węgla koleją do elektrowni, nie wpływa jednak na sprzedaż surowca odbiorcom indywidualnym.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Rz: Protest w siedzibie PGG. Górnicy domagają się rekompensat za dodatkową pracę


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X