Zwłoka Izraela w sprawie złoża Lewiatan może pogrzebać wydobycie gazu

16 lutego 2016, 15:30 Alert

(Globes/Teresa Wójcik)

Izraelskie złoża Lewiatan i Tamar.

Premier Benjamin Netanjahu, wczoraj po południu powiedział przed Sądem Najwyższym Izraela, że dalsza zwłoka w postępowaniu potwierdzającym legalność umowy gazowej (eksploatacja złoża Lewiatan) będzie „grobem tej umowy”. Tymczasem obecny skład Sądu Najwyższego wykazał jednak „zrozumienie” dla znaczenia umowy gazowej.

Netanjahu podkreślił, że w ciągu 10 lat sprawowania urzędu premiera pierwszy raz stanął przez obliczem Sądu Najwyższego. Nie zdarzyło się to też żadnemu innemu premierowi Izraela.

Przesłuchanie premiera Netanjahu przed Sądem Najwyższym odbywa się na jego własny wniosek. Złożony z uwagi, na zagrożenie zakazem eksploatacji wielkich izraelski złóż podmorskich gazu. „Te złoża to gwarancja bezpieczeństwa i dobrobytu Izraela. Żądania rezygnacji z ich zagospodarowania i eksploatacji w tak krytycznym momencie, może prowadzić do strasznych rezultatów i wątpliwe jest, czy Izrael potrafi im sprostać. ”

Zdaniem Netanjahu każdy dzień zwłoki może doprowadzić do bezpowrotnego unieważnienia międzynarodowej umowy gazowej między państwowym koncernem Delek i amerykańskim koncernem Noble Energy. Premierowi towarzyszą minister energetyki Yuval Steinitz i eksperci rządowi. Będą oni odpowiadać na szczegółowe wątpliwości składu Sądu Najwyższego.