AlertBezpieczeństwoEnergetyka

Zwrot Niemiec w polityce bezpieczeństwa zbiera pochwały w USA

Annalena Baerbock i Robert Habeck. Źródło: Gruene

Annalena Baerbock i Robert Habeck. Źródło: Gruene

Dwoje ministrów z niemieckiej partii Zielonych przedstawia nową politykę bezpieczeństwa rządu federalnego w Stanach Zjednoczonych. Zbierają oni za to pochwały w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Zieloni nie przyśpieszyli zmiany polityki bezpieczeństwa nowej koalicji, którą kanclerz Scholz przedstawił w minioną niedzielę w Bundestagu w formie rządowej deklaracji. Kilka dni po ogłoszonym przez Scholza „przełomie” minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i minister gospodarki Robert Habeck przebywali w Ameryce. Baerbock wystąpiła na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, gdzie państwa świata debatowały nad potępieniem inwazji Rosji na Ukrainę; Habeck odbył inauguracyjne wizyty w Waszyngtonie, a także spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Podczas gdy Baerbock osobiście zaangażowała się w nowe standardy niemieckiej polityki zagranicznej w ONZ, Habeck wyciągnął ogólny wniosek na temat zwrotu Niemiec: – Partnerstwo transatlantyckie przeżywa coś z nowego renesansu – powiedział w rozmowie z Deutschlandfunk. – Stoję przed wami jako minister spraw zagranicznych mojego kraju, ale ja jestem także Niemką, która miała ogromny przywilej dorastania w pokoju i bezpieczeństwie – powiedziała z kolei Baerbock na sesji plenarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych. – Putin zaatakował ten stabilny porządek, stworzył nową rzeczywistość, która wymaga od każdego z nas podjęcia zdecydowanej decyzji i wyboru strony. Dlatego teraz Niemcy zdecydowały się wesprzeć Ukrainę militarnie – kontynuowała Baerbock.

W przeciwieństwie do ministra spraw zagranicznych, która odwoływała się do moralności osobistej jako wspólnego ogniwa, Habeck wziął duży obraz i zidentyfikował nową transatlantycką jedność w interesach politycznych. – Niemcy są postrzegane jako silny partner w Waszyngtonie – stwierdził minister gospodarki, stwierdzając, że dobrze byłoby „podążać wspólnymi ścieżkami, znajdować wspólne rozwiązania, a nie prześladować się nawzajem i działać pod wpływem nieufności gospodarczej i handlowej”. Jego rozmowy z członkami administracji zajmujących się sprawami gospodarki, finansów i energii w Waszyngtonie charakteryzowały się „poszukiwaniem wspólnych działań, wspólnego stanowiska, ale także wspólnej polityki poza wojną na Ukrainie i sankcjami wobec Rosji”.

Habeck zapowiedział, że dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrownie węglowe również będą musiały być utrzymywane w rezerwie.

Frankfurter Allgemeine Zeitung/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X