1.04.2014 ALERT

1 kwietnia 2014, 10:15 Alert

ENERGETYKA

URE: Średnie ceny energii w 2013 roku

(CIRE)

Urząd Regulacji Energetyki opublikował dziś informacje na temat średnich cen energii elektrycznej za ubiegły rok. W tym roku pierwszy raz URE podał średnią cenę dla odbiorców indywidualnych. W wyniku nowelizacji ustawy, po raz pierwszy w tym roku URE opublikował średnią cenę energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym uwzględniającą opłatę za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej, obliczoną na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych za 2013 r. Cena ta (zawierająca podatek akcyzowy, bez VAT) wyniosła 0,5048 zł za kWh. Jednocześnie Urząd podał średnią cenę sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, która za ubiegły rok wyniosła 181,55 zł/MWh. Jak wyjaśnia Urząd algorytm obliczania średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w 2013 r. obejmował sprzedaż energii elektrycznej (wolumen sprzedaży oraz wartość sprzedanej energii) realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, czyli do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych oraz na giełdę energii. Sprzedaż energii elektrycznej na rynek bilansujący nie została uwzględniona w tym algorytmie, bo jak tłumaczy Urząd segment ten ma charakter techniczny. Jednocześnie URE zaznacza, że w przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych do wyliczenia ceny został wzięty pod uwagę wolumen sprzedaży energii elektrycznej i wartość jej sprzedaży do spółek obrotu poza grupę kapitałową oraz na giełdę energii.

Gazprom podniósł cenę gazu dla Ukrainy

(INTERFAX/ITAR-TASS/CONCORDE/WOJCIECH JAKÓBIK)

W ramach umowy gazowej z Ukrainą, rosyjski Gazprom podwyższył cenę surowca z $268,5/1000m3 w pierwszym kwartale tego roku do 385,5/1000m3 w kolejnym okresie. W ten sposób usunął zniżkę przyznaną prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi w grudniu zeszłego roku. Miała ona związek z rezygnacją Kijowa z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Obecny rząd podpisał jej polityczną część i zamierza jak najszybciej sygnować część ekonomiczną. Gazprom informuje, że z tytułu nieopłaconych rachunków za dostarczony  gaz Ukraina zalega na kwotę 1,7 mld dolarów. Do tej kwoty należy zdaniem premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa dodać około 11 mld dolarów z tytułu obniżki za stacjonowanie Floty Czarnomorskiej na terytorium Ukrainy. Obecnie Rosja anektowała Krym, gdzie znajdowały się porty Floty i uznaje, obniżkę za niebyłą. W zeszłym roku Gazprom żądał także 7 mld dolarów za gaz niepobrany przez Ukrainę pomimo klauzuli take or pay w umowie gazowej. Tymczasem zdaniem analityka Concorde Capital Aleksandra Paraszija, Rosjanie mieszają dług korporacyjny (Naftogazu wobec Gazpromu) z długiem państwowym (Kijowa wobec Gazpromu). Rosyjskie pretensje dotyczące obniżki za stacjonowanie Floty i klauzuli take or pay składają się jego zdaniem na dług rządowy, a nie firmowy.

Visaginas może powstać

(LITHUANIA TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Minister energetyki Litwy Jarosław Niewierowicz przekonuje, że budowa elektrowni atomowej w Visaginas może się powieść. Jego zdaniem we współpracy z zagranicznymi partnerami Litwini będą w stanie przedstawić rentowny projekt. Według Niewierowicza budowa obiektu jest niezbędna dla zapewnienia Litwie niezbędnej energii elektrycznej. Jednocześnie były premier Litwy Aleksandras Abisala przyznał w rozmowie z mediami, że konkurencyjny dla Visaginas projekt budowy elektrowni atomowej w Kaliningradzie był zagrywką polityczną, mającą zablokować realizację przedsięwzięcia litewskiego. Rosjanie ogłosili, że rezygnują z budowy elektrowni w Obwodzie Kaliningradzkim po miesiącach spekulacji medialnych na ten temat.

Niemiecka farma wiatrowa na terenie zamkniętej kopalni

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

RWE Innogy ogłosiło, że rozpoczęły się prace budowlane w ramach projektu farmy wiatrowej na terenie zamkniętej węglowej kopalni odkrywkowej Garzweiler w pobliżu Bedburga na zachodzie Niemiec. Firma postawi 21 turbin o łącznej mocy 67 MW. Miasto Bedburg posiada 49 procent udziałów w przedsięwzięciu. Farma ma zacząć pracę na koniec roku.

Dyrektor ENI może stracić stanowisko

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Dyrektor włoskiego ENI Paolo Scaroni jest przekonany, że w razie przerw dostaw, bez rosyjskiego gazu Włochy przetrwają zimę. Włosi będą wtedy sprowadzać surowiec z Rosji, Libii, Algierii i Holandii. Wcześniej podważył szanse na realizację projektu Gazociągu Południowego. Jego wypowiedź na ten temat pojawia się w cieniu wyroku sądu miejskiego w Rovigo na północnym wschodzie Włoch. Sąd uznał, że firma ENEL naruszyła normy środowiskowe w okresie, gdy jej dyrektorem był Scaroni. Główny zainteresowany powiedział, że jest zszokowany wyrokiem i zapewniał, że nie ma związku ze sprawą. Sąd przyznał mu pięć lat zakazu pełnienia funkcji publicznych. Dlatego jego kariera w ENI stoi obecnie pod znakiem zapytania.

South Stream – blokada czy opóźnienie?

(EURACTIV/TERESA WÓJCIK)

Komisja Europejska ostrzegła Bułgarię przed uchwaleniem przepisu uznającego South Stream za interkonektor. Tym sposobem zostałby ominięty trzeci pakiet energetyczny UE. Komisja zażądała wyjaśnień od bułgarskiego ministra energetyki podkreślając, że prawo europejskie musi być przestrzegane. Jak informuje bułgarska codzienna gazeta „Dnevnik”, dwaj posłowie z rządzącej partii socjaldemokratycznej złożyli projekt nowelizacji ustawy o energetyce, w którym stwierdza się, że „Gazociąg Południowy na terenie Bułgarii jest interkonektorem, nie zaś gazociągiem”. Z tej okazji, do Sabiny Berger, rzeczniczki europejskiego komisarza ds. energii Günther Oettingera, media skierowały pytanie, czy projekt South Stream wobec kryzysu krymskiego oraz zapowiedzianych na marcowym szczycie UE w sprawie planów zmniejszenia zależności energetycznej krajów unijnych – zwłaszcza uzależnienia d Rosji – można uważać za „martwy”. Berger odpowiedziała, że wydarzenia na Krymie prawdopodobnie wpłyną na tempo realizacji umowy ze stroną rosyjską. Spotkanie przedstawicieli Komisji oraz strony rosyjskiej na szczeblu ekspertów odbyło się 14 marca br. Realizacja projektu South Stream napotyka także inne problemy. Włoski koncern ENI, kluczowy akcjonariusz konsorcjum projektu ma pewne wątpliwości, co do jego kontynuacji. Prezes ENI, Paolo Scaroni kilka dni temu oświadczył, że przyszłość gazociągu jest niepewna i że z pewnością nieprędko zostanie on oddany do użytku. Jednocześnie Giennadij Timczenko, rosyjski oligarcha i właściciel firmy, która wygrała przetarg na budowę bułgarskiego odcinka South Streamu, znalazł się na liście rosyjskich biznesmenów, wobec których obowiązują sankcje (zakaz wizowy oraz zamrożenie kont w bankach USA) zastosowane przez Stany Zjednoczone wobec Rosji po aneksji Krymu.

Gazprom zwiększył tranzyt gazu przez Białoruś

(OIL&GAS/WOJCIECH JAKÓBIK)

W 2013 roku przez terytorium Białorusi przetransportowano największą w ostatnich pięciu latach ilość rosyjskiego gazu. Przez rury zarządzane przez Gazprom Belarus przepłynęło wtedy 48,8 mld m3 surowca. białoruski odcinek Gazociągu Jamalskiego przepłynęła rekordowa ilość 34,7 mld m3 gazu. Wzrost tranzytu ma związek z rosnącym napięciem na Ukrainie, która dla Rosjan przestała być atrakcyjnym krajem tranzytowym.

BP powołał nowego szefa swojej firmy w Rosji 

(REUTERS/RIGZONE/TERESA WÓJCIK)

Brytyjski koncern BP powołał 31 marca nowego szefa swojej spółki zależnej w Rosji, na trudne czasy zawirowań politycznych w relacjach z Moskwą po aneksji Krymu.  Na to stanowisko został nominowany David Campbell, dotychczasowy dyrektor generalny Grupy BP w Londynie. BP jest największym zagranicznym inwestorem zagranicznym w sektorze ropy naftowej w Rosji. Posiada nieco mniej niż 20 proc. udziałów w państwowym gigancie paliwowym Rosnieft.  Spółka zależna BP powołana w Rosji wydobywa ponad jedną czwartą całej produkcji ropy BP. David Campbell ma doświadczenie w pracy na rynku rosyjskim, był zatrudniony w latach 2003 – 2007 w spółce joint venture z udziałem TNK-BP.

Total negocjuje z Łukoilem wydobycie ropy z łupków na Syberii

(FT/OIL&GAS/TERESA WÓJCIK)

Francuski koncern  Total negocjuje z Łukoilem ewentualną współpracę przy wydobyciu ropy z łupków na Syberii. Syberyjskie złoża łupków mogą kryć dziesiątki miliardów baryłek ropy.  Łukoil zamiera poszukiwać tego surowca w ogromnym basenie Bażenow na Syberii.  Według szacunków amerykańskiego Departamentu Energii, może to być największe złoże ropy łupkowej na świecie. Wg informacji FT, negocjacje dotyczą powołania spółki joint venture. Jednak nie ma gwarancji, że zakończą się sukcesem. Total i Łukoil odmówiły komentarza – podała gazeta. Firmy prowadziły już dość zaawansowane negocjacje przed aneksją Krymu przez Rosję i nałożeniem sankcji na Moskwę przez UE i USA., ale jak wiadomo, niektóre firmy międzynarodowe chcą kontynuować współpracę gospodarczą z Rosją, pomimo napiętej sytuacji politycznej. Gdyby negocjacje Total –Łukoil zakończyły się sukcesem – oznaczałoby to zasadniczą zmianę dotychczasowej polityki rosyjskiego koncernu. Do tej pory prowadził on samodzielne inwestycje w poszukiwania i wydobycie. Total jest już obecny na rynku rosyjskim – posiada 16 proc. udziałów w firmie Novatek, która po Gazpromie jest największym producentem gazu. Zachowanie udziału przez Francuzów, zdaniem FT – stoi pod znakiem zapytania, gdyż Giennadij Timczenko – rosyjski oligarcha, który posiada 23 proc. udziałów w Novateku – został objęty amerykańskimi sankcjami.

Rosnieft chce pogłębić współpracę ze Statoilem

(ROSNIEFT/WOJCIECH JAKÓBIK)

Igor Sieczin – dyrektor Rosnieftu – spotkał się z dyrektorem norweskiego Statoila, Helgem Lund. Strony omówiły współpracę przy projektach na Morzu Barentsa, Morzu Ochockim. Firmy zamierzają stworzyć joint venture na potrzeby wydobycia z tamtejszych złóż. Rosnieft omówił także ze Statoilem możliwość dalszego poszerzania współpracy.

W kwietniu rozmowy o umowie gazowej Rosja-Chiny

(GŁOS ROSJI/WOJCIECH JAKÓBIK)

Następna runda rozmów chińsko-rosyjskich na temat dostaw gazu ziemnego od Gazpromu dla Państwa Środka odbędzie się 9 kwietnia w Pekinie – informuje Interfax. Do Chin polecą dyrektor Gazpromu Aleksiej Miller oraz wicepremier Rosji Arkady Dworkowicz. Strony negocjują warunki 30-letniej umowy gazowej na wolumen 61 mld m3, która mogłaby zacząć obowiązywać około 2019 roku. Chińczycy nie chcą nadal zgodzić się na ceny oferowane przez rosyjskiego giganta gazowego. Tymczasem Gazpromowi zależy na uniezależnieniu się od klientów europejskich, których wymagania rosną w obliczu zmian na rynku gazu i napięcia na Ukrainie.

CNOOC i Husky Energy rozpoczynają wydobycie gazu na Morzu Południowochińskim

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Kanadyjska firma Husky Energy wraz z chińskim CNOOC rozpoczęła wydobycie gazu ziemnego ze złóż Liwan na Morzu Południowochińskim. Husky posiada 49 procent udziałów przedsięwzięciu. Większościowy pakiet należy do Chińczyków.

INFRASTRUKTURA

Zmiana w organizacji ruchu na węźle Wisłostrada

(GDDKiA)

Wykonawca przebudowy Trasy Armii Krajowej zamknął łącznicę prowadzącą ruch z Centrum stolicy w kierunku Poznania na węźle Wisłostrada. Tym samym kierowcy nie będą mogli korzystać z łącznicy do czasu zakończenia jej remontu. Zadaniem wykonawcy jest wymiana elementów wyposażenia obiektu, wykonanie odwodnienia, nowej nawierzchni oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Planowany termin zakończenia prac przewidziany został na 30.09.2014 r. Informacje o zmianach w organizacji ruchu są zamieszczane na stronie internetowej kontraktu http://www.s8powazkowska-modlinska.pl/, po zatwierdzeniu projektów organizacji ruchu. Informacje o bieżącej sytuacji na drogach krajowych można uzyskać dzwoniąc na infolinię drogową GDDKiA 19 111.

Oświadczenie zarządu PKP Intercity ws. zakupu pociągów Pendolino/EIC Premium

(PKP Intercity)

Zarząd PKP Intercity oświadcza, że kontrakt podpisany z firmą Alstom, zobowiązuje producenta do przekazania pociągów posiadających homologację dopuszczającą eksploatację na terenie Rzeczpospolitej Polskiej z prędkością max. do 250 km/h. Inne działanie stanowiłoby istotne naruszenie warunków zamówienia. W związku z otrzymanymi, niepokojącymi informacjami dotyczącymi dokumentacji homologacyjnej pojazdów EMU 250 PKP (ED250) złożonej w Urzędzie Transportu Kolejowego (UTK), w tym w szczególności w zakresie prędkości maksymalnej przedmiotowych pociągów, Zarząd PKP Intercity zwrócił się do producenta z prośbą o pilne wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Konferencja Transport Research Arena

(ministerstwo infrastruktury i rozwoju)

W siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju odbyło się spotkanie wiceministra Marcina Kubiaka z przedstawicielami instytucji zaangażowanych w organizację polskiej edycji konferencji Transport Research Arena (TRA). Spotkanie miało na celu zapoznanie uczestników z historią konferencji TRA oraz przedstawienie założeń programowych jej polskiej edycji, która odbędzie się w Warszawie w 2016 r., pod egidą MIR oraz Instytutu Badawczego Dróg i Mostów (IBDiM). Wiceminister M. Kubiak poinformował, że celem polskiej edycji TRA będzie ukazanie Polski, jako kraju mającego Europie wiele do zaoferowania na polu badań i innowacji, w szczególności w zakresie wykorzystywania synergii między środowiskiem naukowym i przemysłowym.

Zmodernizowany dworzec w Kościanie udostępniony podróżnym

(PKP SA)

Pasażerowie mogą korzystać ze zmodernizowanego, bardziej funkcjonalnego dworca w Kościanie. W ramach prac remontowych odrestaurowano elewację oraz wnętrze dworca. Uporządkowano również teren bezpośrednio przylegający do dworca, położono nowe chodniki, a przed budynkiem zamontowano stojak na rowery. Odnowiony dworzec został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz dworca na terenie obiektu mieści się kiosk, komenda Straży Miejskiej, Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości oraz Centrum Wspierania Turystyki. Koszt inwestycji to 4,4 mln zł netto. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Budowlane JACK-BUD.

Milion tanich biletów od PKP Intercity

(PKP SA)

Już ruszyła sprzedaż miliona tanich biletów PKP Intercity. Teraz w każdy weekend – wyłącznie w internecie – można kupić bilety na przejazdy pociągami TLK za 29, a Expressem InterCity za 49 zł. Weekendowa Biletomania krok po kroku: 1. Pierwszy krok to weekendowa wizyta na stronie PKP Intercity, gdzie w każdą sobotę i niedzielę pasażer może kupić bilety w ramach promocji. 2. Kolejny krok to wybór trasy oraz daty podróży (bilety możesz kupić najwcześniej na 30 dni, ale nie później niż 7 dni przed planowaną datą wyjazdu). Podróżować można w dowolny dzień tygodnia! 3. Trzeci krok to zakup biletu – logowanie do systemu sprzedaży i wybór oferty Weekendowa Biletomania.

Jedna kolejka na dworcu w Białymstoku

(PKP Intercity)

PKP Intercity wprowadziło nowe udogodnienie, dzięki któremu zakup biletu w białostockich kasach przebiegnie sprawniej. Do okienek przewoźnika obowiązuje jedna kolejka. Białystok to dwunasty dworzec w kraju, gdzie funkcjonuje rozwiązanie. System jednej kolejki jest często stosowany w dużych sieciach handlowych, na lotniskach czy dworcach. Ten wdrożony w Białymstoku, zakłada funkcjonowanie jednego ogonka do 5 kas PKP Intercity. O tym, które okienko jest akurat wolne, podróżni dowiadują się dzięki informacji pojawiającej się na wyświetlaczu oraz zapowiedzi głosowej. – System zarządzania kolejką to rozwiązanie porządkujące ruch przed kasami, poprawiające komfort oczekujących – mówi Zuzanna Szopowska, rzecznik prasowy PKP Intercity SA.

Rozwiązania IT na kolei – debata z udziałem Kolei Mazowieckich

(Koleje Mazowieckie)

W Warszawie odbyła się debata na temat rozwiązań IT dla transportu szynowego. – Teraz rozpoczyna się siedmioletnia perspektywa unijna, która będzie zawierać środki dla kolei, a zwłaszcza na rozwiązania IT w tej branży – powiedział poseł Bartłomiej Bodio, członek Komisji Infrastruktury. Jak zaznaczył poseł Bodio, 14 stycznia tego roku z inicjatywy premier Bieńkowskiej podpisano specjalne porozumienie, zawarte pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju a PAN. – Chcemy stworzyć wieloletni program badawczy z budżetem około 1 mld zł, w który zaangażowane byłyby uczelnie, instytuty, stowarzyszenia, firmy – podkreślił prof. Janusz Dyduch, przewodniczący Komitetu Transportu PAN.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak