2.09.2014 ALERT

2 września 2014, 09:11 Alert

ENERGETYKA

Prezes PIR do wymiany

(PULS BIZNESU/CIRE)

Jak dowiedział się „Puls Biznesu”, ministerstwo skarbu przygotowuje się do ogłoszenia konkursu na nowego prezesa Polskich Inwestycji Rozwojowych. Gazeta podaje różne możliwe powody zmiany na stanowisku szefa PIR. Jednym z nich ma być zmęczenie ciągłą krytyką. Niektórzy uważają, że zmęczony tym Grendowicz sam myślałby już o innych wyzwaniach zawodowych. Według innych źródeł gazety powodem zmian jest raczej zła atmosfera na linii PIR — ministerstwo skarbu. Grendowicz miał nie zgadzać się z pomysłami ministerstwa. Dochodzi do tego jeszcze zamieszanie wokół Hawe – spółki Marka Falenty, podejrzanego w aferze taśmowej, z którą PIR podpisał list intencyjny w sprawie budowy światłowodów. W tej sytuacji MSP miało zarzucać prezesowi PIR, że partner nie został wystarczająco sprawdzony, a cała afera wpłynęła na wizerunek funduszu – czytamy w „Pulsie Biznesu”. Z informacji PB wynika, że Mariusz Grendowicz w konkursie raczej nie wystartuje. Nie ma również jeszcze giełdy nazwisk jego potencjalnych następców.

W tym tygodniu Tauron, Enea i KGHM kupią udziały w PGE EJ 1

(FORSAL/CIRE)

Jak poinformował Forsal.pl, w tym tygodniu PGE podpisze umowę z Tauronem, Eneą i KGHM w sprawie objęcia przez nich łącznie 30 proc. udziałów w spółce celowej PGE EJ 1. Informacja ta ma być oficjalnie ogłoszona podczas rozpoczynającego się dziś Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nie wiadomo jeszcze ile każda z trzech spółek będzie musiała zapłacić za udziały w PGE EJ. PGE EJ 1 jest spółką celową powołaną do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Francja obawia się ataku terrorystycznego ISIS na elektrownie atomowe

(AFP/TERESA WÓJCIK)

Sąd we francuskim mieście Chalons-en Champagne wydał ostateczne orzeczenie w sprawie inżyniera-muzułmanina potwierdzające zakaz jego dostępu do urządzeń nuklearnych we Francji. Powodem zakazu są jego kontakty z dżihadistami. Nie wymieniony z nazwiska inżynier ( 29 lat) inżynier, zatrudniony w firmie współpracującej z koncernem energetycznym EDF, zgodnie z charakterem swojej pracy miał w poprzednich latach dostęp do wrażliwych urządzeń nuklearnych, ale w marcu 2014 r. to pozwolenie mu cofnięto, ponieważ francuskie władze stwierdziły, że utrzymuje kontakty z pewną terrorystyczna organizacja dżihadistów. Inżynier współpracuje również z imamem zajmującym się rekrutowaniem we Francji ochotników do oddziałów Państwa Islamskiego w Iraku. Obrońca inżyniera Sefen Guez-Guez stwierdził, że prawdziwym powodem zakazu jest islamofobia, ponieważ jego klient nie naruszył prawa, a podejrzenia, że stanowi zagrożenie musiałby się sprawdzić w praktyce. Obrońca przygotowuje skargę do francuskiego sądu najwyższego. Według oficjalnych danych ponad 800 obywateli francuskich wyznania islamskiego walczy w oddziałach Państwa Islamskiego.

Merkel – sankcje wobec Moskwy są konieczne

(REUTERS/AFP/TERESA WÓJCIK)

Kanclerz Angela Merkel powiedziała wczoraj dziennikarzom, że kolejne sankcje przeciwko Rosji mogą  wprawdzie zaszkodzić gospodarce Niemiec. Ale jednocześnie ostrzegła, że nie ma mowy, aby tolerować  „moskiewską agresję przeciwko Ukrainie”. Merkel ostrzegła też, że nie wolno pozwolić, aby w Europie zmieniać granice państw, zwłaszcza siłą i agresją przeciwko jakiemukolwiek państwu. „Nie istnieje opcja, aby zaakceptować rosyjski atak na niezależne państwo. Dlatego konieczne jest przygotowanie i zastosowanie wobec Moskwy kolejnych sankcji mimo kosztów jakie trzeba będzie ponieść. W sektorach najbardziej wrażliwych dla Rosji” – powiedziała kanclerz. Wczoraj rubel zanotował rekordowo niski poziom w relacji do dolara po opublikowaniu informacji, że UE przygotowuje nowe sankcje wobec Moskwy.  Rubel, który spadł już w piątek, wczoraj dodatkowo stracił na wartości w stosunku do waluty amerykańskiej, której kurs wyniósł 37,30 rubla. Euro przekroczyło próg 49 rubla ( po raz pierwszy od początku maja br. Obroty na giełdzie w Moskwie były wczoraj chwiejne. Główny indeks Micex zyskał 0,60 proc., zaś indeks RTS stracił 0,19 proc. W ostatni czwartek i piątek obroty na giełdzie spadły, inwestorzy obawiali się nowych sankcji przeciwko Rosji, której gospodarka i tak jest na skraju recesji. Nie mają wpływu na zahamowanie dalszych tendencji inflacyjnych rozpoczęte wielkie inwestycje w sektorze ropy i gazu. Niski kurs rubla może spowodować wzrost inflacji, która z powodu kryzysu ukraińskiego przekroczyła 7 proc. Inflacja może wzrosnąć także wskutek rosyjskich kontr-sankcji – zakazu importu artykułów spożywczych z krajów zachodnich.

Rosja członkiem IRENA

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Rosja została członkiem Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA), podała „Rzeczpospolita”. Jak informuje dziennik, komunikat o członkostwie Rosji w IRENA podano na oficjalnej stronie rosyjskiego rządu. Jednocześnie dziennik zwraca uwagę, że dotychczas Rosjanie nie przywiązywali większej wagi do odnawialnych źródeł energii, opierając się na paliwach kopalnych. Dziennik przytacza również krytyczną wobec energetyki wiatrowej wypowiedź prezydenta Putina, który miał stwierdzić dwa lata temu, że wiatraki zabijają ptaki, a ich wibracje zmuszają robaki i krety do wychodzenie na powierzchnię. „Rz” zwraca również uwagę, że w ocenie niektórych komentatorów wstąpienie Rosji do IRENA to tylko gest podjęty wobec narastającej izolacji Rosji na arenie międzynarodowej w związku inwazją na Ukrainę.

Grupa robocza ds. finansów Naftogazu

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rząd ukraiński we współpracy z bankiem centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym powołał grupę specjalistów mających zwiększyć efektywność poboru należności od krajowych klientów Naftogazu i poprawić kondycję finansową tej gazowej spółki. Grupa ma przedstawić plan działania i raportować o postępach co miesiąc. Przedstawi rozwiązania legislacyjne mające poprawić złą sytuację w Naftogazie, który nie mogąc skutecznie zebrać płatności za realizowane dostawy w kraju nie jest w stanie opłacić dostaw gazu z Rosji, co powiększa rosnące zadłużenie wobec Gazpromu.

Gazprom Nieft  rozpoczął wydobycie ropy w Iraku

(ITAR TASS/OIL AND GAS EURASIA/TERESA WÓJCIK)

Gazprom Nieft rozpoczął komercyjne wydobycie ropy ze złoża naftowego Badra w Iraku.  Ropa jest przesyłana rurociągiem irackim do terminalu eksportowego w Basrze  w Zatoce Perskiej.  Złoże Badra  znajduje się w południowym Iraku. Partnerem Gasprom Nieft jest państwowy koncern iracki  Oil Marketing Organization (Somo). Każda z tych firm będzie samodzielnie dysponować przypadającą jej częścią wydobytej ropy.  Pierwsza ropa  ze złoża Badra popłynęła w grudniu 2013 roku. W maju 2014 zostały zakończone wszystkie prace i przetestowano infrastrukturę produkcji i transportu surowca. Obecnie na złożu czynne są dwa odwierty wydobywcze wykonane przez chińską firmę ZPEC. Według przewidywań produkcja ze złoża wyniesie 170 tys. baryłek dziennie. Geologowie szacują, ze zasoby pola Badra wynoszą 3 mld baryłek ropy. Umowę o wydobyciu Gazprom Nieft  podpisał z rządem w styczniu 2010 roku po wygranym przetargu  w grudniu 2009 r. Do  przetargu rosyjska spółka stanęła w ramach konsorcjum, w  którego składzie są także  KOGAS (Korea Południowa), Petronas (Malezja), TPAO (Turcja). Rząd iracki był reprezentowany przez państwową firmę poszukiwawczą UKE.  GaspromNieft jest operatorem projektu.

Iran optymistycznie o negocjacjach atomowych

(NEWS  AZ/WOJCIECH JAKÓBIK)

Minister spraw zagranicznych Iranu Jawad Zarif ocenił, że negocjacje na temat irańskiego programu atomowego mogą zostać zakończone zgodnie z planem w listopadzie tego roku. Zarif jest nastawiony optymistycznie do rozmów po spotkaniu z Wysokim Przedstawicielem ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej lady Catherine Ashton. Strony omówiły postępy rozmów w grupie P5+1 na którą składają się USA, Chiny, Rosja, Francja, Wielka Brytania i Niemcy. Wstępne porozumienie dotyczące ograniczenia irańskiego programu atomowego do sektora cywilnego zostało podpisane w listopadzie zeszłego roku w Genewie. Pozwoliło ono na zniesienie części sankcji wobec Iranu. Zachód liczy na irańskie złoża węglowodorów, które mogą pozwolić w przyszłości na zmniejszenie zależności od dostaw z Rosji.

Rusza budowa Siły Syberii. Rosja wpuszcza Chiny do swoich złóż ropy

(REUTERS/RIA NOVOSTI/FINANCIAL TIMES/PLATTS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Oficjalnie ruszyła budowa gazociągu Siła Syberii mającego połączyć złoża rosyjskiego gazu w Wschodniej Syberii z terminalem LNG na Sachalinie. W Błagowieszczeńsku od rury oddzieli się odnoga doprowadzająca surowiec do Chin. Umowę na dostawy tym szlakiem podpisały 21 maja tego roku rosyjski Gazprom i chińskie CNPC. Opiewa ona na 30 lat dostaw w ilości do 38 mld m3 rocznie. Dostawy mają ruszyć w 2019 roku – według oficjalnych depesz „po 2018 roku”. Początkowo jednak przez Siłę Syberii popłynie 5 mld m3. Po pięciu latach od uruchomienia inwestycji, wolumen wzrośnie do 30 mld m3/rok. W szóstym roku użytkowania rury wolumen ma rosnąć do oczekiwanych 38 mld m3. Surowiec trafi do odbiorców w północnych Chinach, w delcie rzeki Jangcy i miastach Pekin oraz Tianjin. Budowa chińskiego odcinka rury ma ruszyć w pierwszej połowie przyszłego roku i kosztować Chińczyków około 15 mld dolarów. Głównym złożem zapewniającym surowiec będzie Czajanda z potencjałem wydobycia na poziomie 25 mld m3 rocznie. Wydobycie z niego ma ruszyć na koniec 2018 roku. Po uruchomieniu rury w 2019 rozpocznie się budowa połączenia z kolejnym złożem – Kowykta. Dyrektor Gazpromu Aleksiej Miller zapowiedział, że możliwe jest uruchomienie kolejnego gazociągu, który doprowadzi surowce z zachodnich złóż na Syberii, z których obecnie czerpią klienci europejscy. Miller zastrzegł jednak, że będzie to możliwe „jeśli zostanie utrzymana bliska współpraca z CNPC”. Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że uruchomienie gazociągu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego jego kraju oraz jego współpracy z krajami regionu Azji i Pacyfiku, z Państwem Środka na czele. Koszt inwestycji po stronie rosyjskiej ma wynieść do 55 mld dolarów. Chińczycy będą odpowiedzialni za budowę odcinka na ich terytorium. Podczas ceremonii otwarcia budowy Siły Syberii prezydent Rosji Władimir Putin przedstawił przełomową propozycję dla Chin. Zaoferował wejście chińskich firm do złoża ropy naftowej Wankor na Syberii. – Normalnie przyjmujemy ostrożną postawę w sprawie dopuszczania zagranicznych firm do naszych aktywów ale oczywiście nie mamy żadnych zastrzeżeń dla naszych chińskich przyjaciół – powiedział Putin. W odpowiedzi na daleko idącą propozycję Rosji, obecny na ceremonii wicepremier Chin Zhang Gaoli stanowczo sprzeciwił się sankcjom zachodnim przeciwko Rosjanom wprowadzone w odpowiedzi na agresję na Ukrainie. Złoża Wankor są ważne dla Rosnieftu. Wydobycie ropy naftowej wynosi tam 21,4 mln ton rocznie. O dostęp do nich będą zapewne rywalizować chińskie CNPC i Sinopec. Biorąc pod uwagę zintensyfikowaną współpracę CNPC z Rosnieftem i Gazpromem, ta firma ma większe szanse na uzyskanie udziałów w złożach naftowych.

INFRASTRUKTURA

Strabag zakończył budowę czwartego odcinka drogi ekspresowej S8

(Strabag)

Konsorcjum spółek Strabag i Heilit+Woerner zakończyło budowę odcinka drogi S8 od Węzła Złoczew do Węzła Sieradz Południe. Budowa Obwodnicy Łodzi prowadzona była przez 2,5 roku, kosztowała 739 mln złotych brutto i współfinansowana była z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do jej wykonania w czasie najintensywniejszych robót zatrudnionych zostało około 800 pracowników i ponad 50 firm podwykonawczych.

W ramach projektu realizowanego pomiędzy Złoczewem, a Sieradzem powstała 19,6-km droga krajowa o parametrach drogi ekspresowej, zrealizowana w technologii betonowej, dwujezdniowa po dwa pasy ruchu w każdą stronę, o szerokości 3,5 m każdy z 2,5-m pasem awaryjnym. Inwestycja obejmowała budowę węzła drogowego „Sieradz Południe” z przebudową istniejącej infrastruktury technicznej, w tym cieków naturalnych oraz urządzeń wodnych, linii elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych i sieci wodociągowej. Konsorcjum zbudowało również 18 obiektów mostowych o łącznej długości 888,35 m i powierzchni 19.264 mkw., w tym 64 przepusty, przejścia dla dużych i małych zwierząt oraz kładkę dla pieszych.

Wyniki finansowe Grupy Newag po I półroczu

(Grupy Newag)

Grupa Kapi­ta­łowa Newag zakoń­czyła pierw­sze pół­ro­cze 2014 r. bar­dzo dobrymi wyni­kami. Zysk netto wzrósł o 147% a EBIDTA o 83% w sto­sunku do ana­lo­gicz­nego okresu roku poprzed­niego. W ciągu pierw­szych sze­ściu mie­sięcy 2014 roku Grupa Newag wypra­co­wała zysk netto w wyso­ko­ści 35,8 mln zł czyli więk­szy o 14.5 mln zł (147 %) w sto­sunku do wyniku za pierw­sze pół­ro­cze ubie­głego roku. Przy­chody ze sprze­daży w pierw­szym pół­ro­czu bie­żą­cego roku wzro­sły w porów­na­niu do ana­lo­gicz­nego okresu 2013 roku o pra­wie 105 mln zł ( 37%) i wynio­sły 391,9 mln zł. Wyniki finan­sowe Grupy są zgodne z ocze­ki­wa­niami zarządu i tym samym Grupa Newag pod­trzy­muje pro­gnozę wyni­ków na rok 2014 zamieszczoną w pro­spek­cie emi­syj­nym czyli osią­gnię­cie 919 mln zł przy­cho­dów ze sprzedaży, zysku netto w wyso­ko­ści 79 mln zł oraz EBITDY na pozio­mie 36,5 mln zł – mówi Bog­dan Borek, dyrek­tor finan­sowy spółki.

Grupa Trakcja wyremontuje drogi w Gminie Korycin

(Grupa Trakcja)

Remont trzech odcinków dróg powiatowych na terenie Gminy Korycin będzie kolejnym zadaniem PEUiM sp. z o.o. z Grupy Trakcja. Prace na ponad 16 km dróg zostaną wykonane do grudnia tego roku. Spółka pozyskała następny kontrakt drogowy na Podlasiu. Zakres prac obejmie prace przygotowawcze i rozbiórkowe, prace ziemne oraz odwodnieniowe przylegających do drogi rowów, przepustów i umocnień. Po ich wykonaniu zostanie ułożona nawierzchnia z mas bitumicznych i prefabrykatów oraz naniesione oznakowanie poziome jezdni. Łączna wartość prac remontowych na trzech odcinkach dróg powiatowych o łącznej długości 16,7 km wyniesie blisko 6 mln zł.

Rusza drugi etap budowy DW 631

(Skanska)

Po siedmiu miesiącach od rozpoczęcia projektu, zakończony został pierwszy etap prac na drodze wojewódzkiej nr 631, co umożliwi zmianę organizacji ruchu. Inwestycja realizowana jest na zlecenie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich przez firmę Skanska. Całość prac kosztować będzie ponad 37 mln zł netto. W ramach prac Skanska przebudowuje fragment DW 631 na odcinku Nowy Dwór Mazowiecki – Zegrze – Nieporęt – Marki – Warszawa, od granicy tzw. „Węzła Zielonka” z projektowaną drogą ekspresową S-17 do granicy miasta Warszawa. Wykonawca przebuduje również skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 634 na terenie miasta Zielonki i Ząbek. Aby zachować ciągłość ruchu prace, podzielone zostały na dwa etapy.

Przebudowa dróg lokalnych w 2015 r.: ponad 96 mln zł dotacji

(Wojewoda Mazowiecki)

Do 30 września 2014 r. można składać wnioski do kolejnej edycji „Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój”. Wstępne listy rankingowe zostaną ogłoszone do 31 października. W województwie mazowieckim na budowę oraz remonty dróg w 2015 roku przeznaczone zostanie 96 mln 450 tys. zł. Zadania, na które samorządy otrzymają dofinansowanie będą musiały zostać zrealizowane w 2015 roku. Pieniądze będą rozdzielone po połowie na przedsięwzięcia obejmujące drogi gminne i powiatowe. Wartość dofinansowania nie może przekraczać 3 mln zł oraz 50 proc. kosztów zadania w ramach wydatków kwalifikowanych. Gminy i powiaty starające się o pomoc z budżetu państwa muszą być zarządcą drogi na wszystkich odcinkach objętych pracami oraz powinny przedstawić m.in. niezbędne pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót. Gminy mogą otrzymać dofinasowanie na realizację nie więcej niż jednego zadania, natomiast miasta na prawach powiatu i powiaty ziemskie na wykonanie nie więcej niż dwóch zadań.

Strabag umacnia brzeg morski Pobrzeża Koszalińskiego

(Strabag)

Strabag został generalnym wykonawcą dwóch inwestycji na Pobrzeżu Koszalińskim w wyniku rozstrzygnięcia postępowania przetargowego przez Urząd Morski w Słupsku. Umowy na realizację kontraktów zostały podpisane w dniu 21 sierpnia 2014 roku. Oba przedsięwzięcia obejmują kompleksowe zaprojektowanie, wykonanie i oddanie do użytkowania morskich budowli hydrotechnicznych w celu zapewnienia ochrony brzegu w warunkach otwartego morza. Inwestycja realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jej łączna wartość wynosi blisko 22,5 mln zł brutto. Dzięki nowym kontraktom przed spółką Strabag stanęło kolejne wyzwanie w zakresie budownictwa hydrotechnicznego – zapewnienie ochrony brzegów morskich Pobrzeża Koszalińskiego. W ramach zadania IV zostanie wybudowany osłonowy falochron, który zabezpieczy ujście przetoki Jeziora Jamno do morza przed wysokimi falami i ochroni wrota przeciwsztormowe przed uszkodzeniem. Konstrukcja o długości 200 m jest projektowana jako ażurowy falochron tarczowy.

Zarząd PKP Informatyki rozszerzony

(PKP Informatyka)

Elwira Sokołowska została powołana na członka zarządu PKP Informatyki. Obecnie zarząd firmy jest dwuosobowy. Celem nowego zarządu jest m.in. zbudowanie wartości firmy i przygotowanie jej do procesu prywatyzacji. – Cenię wiarygodność i skuteczność działania. Projekty i menedżerów oceniam po wynikach. W naszej branży sukces nie zależy od guru, długotrwałych wartości dla klienta nie buduje jedna osoba. Moją ambicją jest zbudowanie zespołu, który realizuje wspólny cel – podsumowuje Elwira Sokołowska. Jest absolwentką Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Praktycznie całą karierę zawodową związała z firmami Hi-Tech, gdzie odpowiadała za tworzenie i zarządzanie strukturami sprzedaży i administrację. Od 2005 do 2014 r. pełniła funkcję prezesa Sage – producenta systemów informatycznych „Symfonia”. Firma, którą kierowała, w ciągu pięciu lat podwoiła swoje obroty. Praca w środowisku międzynarodowym (Sage jest firmą globalną, notowaną na londyńskiej giełdzie) pozwoliła na zdobycie dodatkowej wiedzy o sposobach i stylach zarządzania w różnorodnych organizacjach.

Punktualność przewozów pasażerskich w drugim kwartale 2014 roku

(Urząd Transportu Kolejowego)

W II kwartale 2014 roku punktualność kolejowych przewozów pasażerskich kształtowała się na poziomie 92,78% (względem 92,71% w I kwartale 2014 roku). W analizowanym okresie licencjonowani przewoźnicy kolejowi uruchomili łącznie 371,0 tys. pociągów (o ok. 3,5 tys. więcej niż w I kwartale 2014 roku). Średni czas opóźnień pociągów na przybyciu z włączeniem opóźnień do 5 minut wyniósł 8 minut 40 sekund. Największy odsetek stanowiły pociągi opóźnione na przybyciu do 5 minut – 68,4% (57,9 tysiąca) oraz opóźnione na przybyciu od 5 do 60 minut 30,0% (25,4 tysiąca). Licencjonowani przewoźnicy kolejowi w II kwartale odwołali 438 pociągów.

Nadzór prezesa UTK nad przewozem towarów niebezpiecznych – kara pieniężna dla zarządcy infrastruktury

(Urząd Transportu Kolejowego)

Po przeprowadzeniu wszczętego z urzędu postępowania administracyjnego prezes Urzędu Transportu Kolejowego nałożył na zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe SA karę pieniężną. Stwierdzone przez Prezesa UTK naruszenia przepisów, za które nałożono karę pieniężną, dotyczyły: – sporządzenia niezgodnie z wymaganiami planu zapewnienia bezpieczeństwa; – dopuszczenia do pozostawienia środka transportu przeznaczonego do przewozu towarów niebezpiecznych, bez wymaganego nadzoru (wagonów z towarem niebezpiecznym wysokiego ryzyka – TWR). Uczestnik przewozu koleją towarów niebezpiecznych, który narusza obowiązki lub warunki wynikające z przepisów ustawy lub umów międzynarodowych, podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 10 000 zł za każde naruszenie przepisu. Zgodnie z art. 107 ust. 2 ww. ustawy, wykaz naruszeń obowiązków lub warunków, o których mowa w ust. 1 oraz wysokości kar pieniężnych za poszczególne naruszenia określa załącznik do tej ustawy. Działania kontrolne w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych są jednym z priorytetów nadzorczych Prezesa UTK w 2014 roku.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak