24.02.2014 ALERT

24 lutego 2014, 10:53 Alert

ENERGETYKA

Tranzyt gazu przez Ukrainę niezakłócony

(GAZPROM/WOJCIECH JAKÓBIK)

Gazprom zapewnia, że pomimo kryzysu politycznego na Ukrainie tranzyt gazu ziemnego przez jej terytorium pozostaje niezakłócony. Według przedstawicieli firmy gaz jest pompowany do ukraińskich rur w niezmiennych ilościach. Rosyjski gigant gazowy prowadzi przy wykorzystaniu ukraińskich gazociągów 40 procent eksportu gazu ziemnego do Europy.

Brak informacji nt. oferty Gazpromu dla Litwy

(THE LITHUANIA TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Premier Litwy Algirdas Butkevicius odmówił podania mediom szczegółów oferty, jaką przedstawił jego krajowi Gazprom. Wilno walczy o obniżenie ceny gazu w umowie z Rosją. Strony negocjują w ramach tych rozmów także tranzyt gazu ziemnego do Obwodu Kaliningradzkiego – Rosjanie naciskają na umowę międzyrządową, Litwini liczą na zwykłe porozumienie komercyjne. Tematem rozmów jest także implementacja trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej w litewskim sektorze gazowym, która pozbawi Gazprom wpływu na tamtejsze gazociągi i przekaże je konsorcjum Amber Grid.

Komisja Europejska ukarze Irlandię

(KOMISJA EUROPEJSKA/WOJCIECH JAKÓBIK)

KE zdecydowała o ukarani irlandzkiego rządu grzywną 27930 dolarów dziennie za nieprzestrzeganie unijnych regulacji energetycznych. Irlandia wprowadziła tylko częściowo zapisy trzeciego pakietu energetycznego w celu ochrony swojej branży elektroenergetycznej. Zdaniem KE ten kraj nadal nie wprowadził konkurencji na rynku energii elektrycznej. Komisja już wcześniej miała zastrzeżenia do irlandzkiej polityki energetycznej, a w styczniu skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości z tytułu nierealizowania przez Irlandczyków celu udziału Odnawialnych Źródeł Energii w miksie na poziomie 20 procent do 2020 roku.

KE chce pełnej informacji o planach energetycznych państw członkowskich

(KOMISJA EUROPEJSKA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Do 2017 roku Komisja Europejska zdecyduje, czy rządy państw członkowskich zostaną zobowiązane do notyfikowania jej na temat nowych inwestycji w sektorze energetyczny. Aktualizowane dane na ten temat mają pomóc Komisji w planowaniu, tworzeniu analiz i wspierania strategicznych projektów energetycznych. Wszelkie dane wrażliwe mają być przez KE chronione.

Delegacja parlamentarzystów NATO spotkała się z EWE

(EUROPEJSKA WSPÓLNOTA ENERGETYCZNA/WOJCIECH JAKÓBIK)

Przedstawiciele Zgromadzenia Parlamentarnego NATO spotkali się z urzędnikami sekretariatu Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Spotkanie odbyło się w ramach wizytacji europejskich instytucji przez Zgromadzenie. Strony podkreśliły wagę rozwoju wspólnego rynku energii i sieciowania infrastruktury energetycznej. Zaznaczyły także, jak istotny wpływ na miks energetyczny w przyszłości będzie mieć rozwój sektora gazu niekonwencjonalnego i importu LNG do Europy.

Statoil – poszukuje gazu i ropy w rejonie Johan Castberg

(OIL&GAS JOURNAL/TERESA WÓJCIK)

Statoil poinformował, że zakończył się czwarty odwiert poszukiwawczy na polu Johan Castberg (dawniej Strugare) na Morzu Barentsa ok. 247 km na północny zachód od Hammerfest. Szacuje się, że łącznie dotychczas zbadane złoża pola Johan Castberg  zawierają od 2 do 4 mld m sześc. gazu. Zasoby ropy naftowej wstępnie znaleziono w jednym odwiercie.

Noble Energy Inc. dostarczy gaz Jordanii

(GLOBES/TERESA WÓJCIK)

Amerykański koncern Noble Energy Inc podpisał umowę sprzedaży firmom jordańskim gazu ziemnego z izraelskiego morskiego pola Tamar. Jordania ma poważne problemy z zaopatrzeniem w gaz od 2011 r., – w Egipcie na skutek zamieszek są częste blokady gazociągów i duże przerwy w dostawach gazu do Jordanii. Dostawy z pola Tamar dla jordańskich firm Arab Potash i Jordania Brom rozpoczną się w 2016 r., przewidziane są na 15 lat. Ceny gazu są związane z cenami ropy Brent. Zawarcie kontraktu z Jordanią o wartości 0,5 mld dol. wspierał zastępca sekretarza stanu USA ds. energii Amos Hochstein.  Koncern Noble Energy Inc. Ma 36 proc. udziału w polu Tamar, pozostali wspólnicy to Isramco Negev 2 – 28,7 proc., Delek Drilling i Avner Oil Exploration po 15.625 Proc. resztę ma Dor Gas Exploration. Wiceprezes Noble Energy Inc., Clawson Freeman, powiedział przy tej okazji, że jego firma jest w trakcie negocjowania sprzedaży „znaczących ilości gazu ze wschodniej części Morza Śródziemnego”, z pola Tamar oraz z pola Leviathan, dla „wielu liczących się klientów”. Ta umowa otwiera drogę do nowych projektów eksportowych, które mogą wzmocnić współpracę regionalną, jak również zapewnić dodatkowe dostawy na rynki śródziemnomorskie i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw dzięki budowie dodatkowych zbiorników i infrastruktury. M.in. Izrael planuje budowę gazociągu do Jordanii. Freeman wyraził przy okazji „wdzięczność dla Departamentu Stanu USA za jego rolę we wspieraniu tych projektów”. W styczniu b.r., udziałowcy w eksploatacji pola Tamar podpisali 20-letni kontrakt na dostawy gazu do Autonomii Palestyńskiej, do planowanej elektrowni na Zachodnim Brzegu. Wartość kontraktu wynosi 1,2 mld dol.

Cheniere inwestuje w projekty LNG

(LNG WORLD NEWS/OIL PRICE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Pomimo strat amerykańska firma gazowa Cheniere Energy inwestoje nadal w dwa projekty LNG – Sabine Pass i Corpus Christi. Spółka zanotowała stratę netto w wysokości 135,2 ml dolarów za ostatni kwartał zeszłego roku. W analogicznym okresie 2012 roku straciła 94,3 mln dolarów. Firma buduje do sześciu stacji skrapania gazu o maksymalnej przepustowości 4,5 mln ton rocznie w projekcie Sabine Pass LNG. W projekcie Corpus Christi LNG planuje osiągnąć przepustowość 13,5 mln ton rocznie. Ta inwestycja otrzymała już zgodę Departamentu Energii na eksport LNG do krajów posiadających umowę o wolnym handlu z USA. Czeka na zgodę na sprzedaż surowca krajom bez umowy. Analitycy OilPrice.com przekonują, że większość gazu skroplonego z USA trafi na rynek europejski, ponieważ o klientów azjatyckich Amerykanie będą musieli walczyć z silną konkurencją z Australii, Bliskiego Wschodu i Afryki. Dostawy LNG do Europy zmniejszą z kolei zależność Europy od dostaw z Rosji.

Calumet inwestuje w rozbudowę rafinerii

(OIL&GAS/TERESA WÓJCIK

Spółka Calumet Specialty Products Partners LP zakończyła w grudniu stan surowy rozbudowy rafinerii w San Antonio w Teksasie. Rozbudowa zwiększy moc przerobową rafinerii z 14,5 tys. baryłek dziennie do 17 tys. baryłek oraz produkcji benzyny do 5 tys. baryłek dziennie. Rafineria produkuje wysokiej jakości oleje napędowe o ultra-niskiej zawartości siarki, paliwa lotnicze, rozpuszczalniki, surową benzynę itp. Surowcem jest ropa łupkowa z Eagle Ford w Teksasie. Inwestycja rozpoczęła się w 2013 r., w ramach trzyczęściowego projektu, którego łączny koszt wyniesie 5 mln – 5,5 mln dol. Oprócz rafinerii w San Antonio projekt obejmuje rafinerię w Montanie oraz budowę rafinerii olejów napędowych w stanie Dakota Północna. Inwestycja w Motanie podwoi zdolność produkcyjną zakładu i ma być zakończona w 2016 r. Zakłady w Dakocie Północnej w Dickinson (hrabstwo Stark)  będą przerabiać ropę łupkową wydobywaną  ze złóż basenu Bakken.  Firma Calumet spodziewa się, że projekt rafinerii w Dakocie Północnej będzie oddany do produkcji w czwartym kwartale 2014 roku. Projekt ten jest realizowany wspólnie przez firmy Calumet oraz MDU Resources Inc. Analitycy Fed oceniają, że dzięki tym trzem projektom powstanie ok. 12 tys. nowych miejsc stałej pracy.

Noble Energy sprzedaje swoje udziały w chińskim polu naftowym

(RIGZONE/REUTERS/WSJ/TERESA WÓJCIK)

Koncern Noble Energy Inc sprzedaje swoje większościowe udziały w małej naftowej spółce w północnowschodnich Chinach. W transakcji ma być doradcą firma Lazard Ltd.  Wall Street Journal poinformował, że Noble może uzyskać 200 mln – 300 mln dol., sprzedając swoje 57 proc. udziałów w polu naftowym Chengdaoxi na wspomnianym obszarze Chin. Kontrolowana przez państwo China Petroleum & Chemical Corp. (Sinopec), posiada pozostałe udziały w tej spółce. Wydobycie w Chengdaoxi jest zaklasyfikowane, jako lądowe, ponieważ jest w wodach płytszych niż 5 m. głębokości. Pole eksploatowane przez dziesięciolecia, produkuje około 4 tys. baryłek ropy dziennie. Wiele amerykańskich firm naftowych zbywa swoje aktywa zagraniczne w celu pozyskania środków na krajowe inwestycje w sektor łupkowy. Takie projekty ma też Noble Energy. Koncern uzgodnił uprzednio z partnerami, że w jeszcze w lutym b.r. sprzeda część swoich udziałów w spółce prowadzącej ogromny morski projekt gazu Leviathan w Izraelu. Nabywcą ma być australijski koncern Woodside Petroleum Ltd. Noble otrzyma za swoje udziały1,03 miliard dolarów częściowo w gotówce, częściowo z przyszłych przychodów Australijczyków.

Chińczycy sprowadzili rekordową ilość LNG

(LNG WORLD NEWS/WOJCIECH JAKÓBIK)

W styczniu tego roku Chiny sprowadziły 2,65 mln ton skroplonego gazu. To skok o 77 procent w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku. W grudniu zeszłego roku Chińczycy importowali 2,43 mln ton LNG. To wzrost o 34 procent w porównaniu z grudniem 2012 roku.

Ropa zdrożała po spotkaniu G20

(AP/TERESA WÓJCIK)

Na giełdach ropa naftowa dziś zdrożała po informacji, że największe gospodarki świata na spotkaniu G20 w Australii zakomunikowały o przeznaczeniu 2 bln dolarów na pobudzenie globalnego wzrostu gospodarczego w najbliższych pięciu latach. Baryłka „lekkiej” amerykańskiej ropy (WTI) w dostawach na kwiecień b.r. zdrożała na nowojorskiej giełdzie o 27 centów do 102,47 dol. za baryłkę. Ta sama ilość północnomorskiej ropy typu Brent w dostawach na ten sam termin na rynku w Londynie kosztowała 110,4 dol., czyli o 19 centów więcej niż w ub. tygodniu. Państwa G20 zapowiadają globalny wzrost gospodarczy o 2 proc. średnio w ciągu najbliższych pięciu lat, co budzi optymizm gospodarczy – komentuje dla AFP analityk firmy CMC Markets Desmonde Chua. Dodał, że inwestycje finansowe zapowiadane przez kraje wysoko rozwinięte spowoduje stały wzrost cen ropy naftowej. Po wczorajszym spotkaniu w Sydney ministrowie finansów i przedstawiciele banków centralnych krajów G20 przekazali, że zdecydowali się pobudzić silny, stały i zrównoważony wzrost globalnej gospodarki. Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest przekonany, ze ta strategia każdego roku zwiększy wzrost globalny o 0,5 proc. począwszy od 2015 r. MFW prognozuje wzrost w br. o 3,7 proc., zaś w 2015 r. – wzrost o 3,9 proc.

INFRASTRUKTURA

Zmiana organizacji ruchu kolejowego w Warszawie

(PKP Intercity)

W związku z rozpoczęciem przez PKP PLK drugiego etapu remontu mostu średnicowego od 9 marca zmieni się organizacja ruchu kolejowego w Warszawie. 40 pociągów PKP Intercity będzie odjeżdżać, zatrzymywać się lub kończyć bieg na dworcu Warszawa Gdańska. Przewoźnik pracuje nad zapewnieniem przesiadającym się pasażerom możliwości bezpłatnych transferów komunikacją miejską i pociągami kolei samorządowej między warszawskimi dworcami. Przygotuje także szeroką akcję informacyjną. Zmiany będą obowiązywać do 15 czerwca. Od 9 marca na stację Warszawa Gdańska będą kierowane pociągi PKP intercity odjeżdżające w kierunku wschodnim i północnym, czyli do Białegostoku, Lublina, Terespola, Olsztyna.

W zgodzie ze środowiskiem

(SKM Warszawa)

Eksploatowane przez Szybką Kolej Miejską elektryczne zespoły trakcyjne to w zdecydowanej większości tabor zbudowany z wykorzystaniem najnowszych technologii przyjaznych środowisku. SKM od lat stawia na ekologię. – Szczelność i izolacja pudeł oraz umożliwienie indywidualnego korzystania z otwarcia drzwi przez pasażera, pozwala skuteczniej nadzorować zużycie energii  – mówi Jan Telecki,  kierownik działu technicznego w SKM – Zastosowanie hamulców tarczowych , wykorzystanie zawieszenia pneumatycznego pudeł taboru skutecznie ogranicza emisję hałasu od części trących, jak też nie stwarza zagrożenia pożarowego na liniach kolejowych.

Wyłączenia z eksploatacji pojazdów kolejowych użytkownika bocznicy

(UTK)

W wyniku przeprowadzonej kontroli użytkownika bocznicy ArcelorMittal Distribution Solutions Poland sp. z o.o., prezes Urzędu Transportu Kolejowego wyłączył z eksploatacji spalinowe pojazdy trakcyjne typu Ls-300, serii SM30. Prezes UTK nadał decyzjom rygor natychmiastowej wykonalności. Wyłączone z eksploatacji pojazdy kolejowe były eksploatowane między innymi bez zapewnienia zgodności procesu utrzymania z wymaganiami zawartymi w dokumentacji systemu utrzymania (DSU), bez prowadzenia właściwej dokumentacji związanej z procesem utrzymania oraz nie posiadały świadectwa sprawności technicznej wystawionego zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Nieprawidłowości na stacji Zielona Góra i odcinku Stary Kisielin – Zielona Góra linii kolejowej nr 273

(UTK)

W wyniku przeprowadzonej kontroli PKP PLK prezes Urzędu Transportu Kolejowego stwierdził naruszenie przepisów z zakresu kolejnictwa, dotyczących obowiązków zarządcy infrastruktury w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego, poprzez eksploatację rozjazdów położonych w torach głównych stacji Zielona Góra oraz nawierzchni kolejowej części toru nr 2 na odcinku Stary Kisielin – Zielona Góra linii kolejowej nr 273, będących w złym stanie technicznym. Prezes UTK nakazał terminowe usunięcie stwierdzonych naruszeń, w zakresie rozjazdów stacji Zielona Góra – do 31 maja 2014 r., a w zakresie nawierzchni torowej odcinka linii Stary Kisielin – Zielona Góra do 31 października 2014 r.

Wyłączenia z eksploatacji wagonów zarządcy CTL Maczki-Bór i użytkownika bocznicy Kompania Węglowa

(UTK)

W wyniku przeprowadzonej kontroli prezes Urzędu Transportu Kolejowego wyłączył z eksploatacji pojazdy kolejowe – wagony samowyładowcze typu 418V, należące do zarządcy infrastruktury CTL Maczki-Bór SA i użytkownika bocznicy Kompania Węglowa SA. Decyzje podlegały natychmiastowej wykonalności. Wskazane powyżej wagony samowyładowcze były eksploatowane pomimo utraty ważności świadectwa sprawności technicznej pojazdu kolejowego lub bez określenia w przedmiotowym dokumencie przebiegu określającego ważność świadectwa. Eksploatacja pojazdów kolejowych bez zachowania wymagań określonych w przepisach, w ocenie prezesa UTK bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu ruchu kolejowego.

Decyzja Prezesa UTK w zakresie naruszenia przepisów dotyczących zarządcy infrastruktury

(UTK)

W nawiązaniu do ustaleń kontroli przeprowadzonej u zarządcy infrastruktury PKP PLK na linii nr 94 Kraków Płaszów-Oświęcim prezes Urzędu Transportu Kolejowego stwierdził naruszenie przepisów dotyczących obowiązków zarządcy infrastruktury kolejowej w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego. Prezes Urzędu nakazał usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości w terminie do 31 maja 2014 roku. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Nieprawidłowości polegały na niespełnianiu przez zarządcę infrastruktury warunków technicznych, których celem powinno być utrzymanie elementów infrastruktury kolejowej, zapewniających bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego w stacjach Spytkowice i Brzeźnica linii kolejowej nr 94.

Decyzja Prezesa UTK w zakresie naruszenia przepisów dotyczących zarządcy infrastruktury na linii kolejowej nr 100 Kraków Mydlniki – Gaj

(UTK)

W wyniku przeprowadzonej kontroli prezes Urzędu Transportu Kolejowego stwierdził naruszenie przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA przepisów dotyczących obowiązków zarządcy infrastruktury kolejowej w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego w stacji Kraków Olsza, na linii kolejowej nr 100 Kraków Mydlniki – Gaj. Prezes UTK nakazał zarządcy infrastruktury usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości do 30 kwietnia 2014 r. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Nieprawidłowości polegały na eksploatowaniu przez zarządcę urządzeń sterowania ruchem kolejowym, przy niewłaściwym poziomie utrzymania ich stanu technicznego oraz eksploatowaniu urządzeń srk bez zapewnienia ciągłej i prawidłowej pracy tych urządzeń.

Prezes UTK stwierdził naruszenia przepisów przez użytkownika bocznicy Eurochem Sp. z o.o. oraz nakazał natychmiastowe usunięcie nieprawidłowości

(UTK)

W nawiązaniu do ustaleń kontroli prezes Urzędu Transportu Kolejowego stwierdził naruszenie przepisów przez Eurochem Sp. z o.o. w Braniewie, dotyczących obowiązków użytkowników bocznic kolejowych w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego oraz nakazał usunięcie nieprawidłowości. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Nieprawidłowości polegały między innymi na eksploatowaniu przez użytkownika bocznicy konstrukcji nawierzchni kolejowej, niespełniającej wymogów dotyczących materiałów konstrukcyjnych, eksploatowaniu torów nieposiadających kompletu złączy szynowych oraz położonych na podkładach drewnianych, które ze względu na czas eksploatacji i w wyniku biodegradacji utraciły swoje cechy mechaniczne.

Decyzje Prezesa UTK w zakresie naruszenia przepisów dotyczących zarządcy infrastruktury na linii kolejowej 273 Wrocław Główny – Szczecin Główny

(UTK)

W nawiązaniu do ustaleń kontroli przeprowadzonej na linii kolejowej nr 273, prezes Urzędu Transportu Kolejowego stwierdził naruszenie przez PKP PLK przepisów, dotyczących obowiązków zarządcy infrastruktury kolejowej w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego. Prezes UTK nakazał zarządcy PKP PLK SA terminowe usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Nieprawidłowości polegały na prowadzeniu przez zarządcę ruchu kolejowego na szlakach wyposażonych w urządzenia blokady liniowej, bez ich zastosowania, a także utrzymywaniu urządzeń srk w sposób niezapewniający realizowania przez nie wymaganych funkcji zabezpieczenia i sterowania ruchem oraz eksploatacji nawierzchni kolejowej będącej w niedostatecznym stanie technicznym.

Sejm będzie pracował nad nowelizacją prawa wodnego

(Wolters Kluwer)

Posłowie skierowali projekt nowelizacji Prawa wodnego do komisji środowiska. Nowela zakłada m.in. modernizację w ciągu 10 lat ok. 300 oczyszczalni ścieków w celu ograniczenia ilości azotu i fosforu w ściekach. Inwestycje mają kosztować samorządy ponad 900 mln zł.

Podczas pierwszego czytania rządowego projektu, posłowie wszystkich klubów parlamentarnych opowiedzieli się za skierowaniem go do dalszych prac w komisjach.

Jak przekonywał wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, nowe prawo będzie wdrażało do polskich przepisów m.in. unijną dyrektywę wodną, powodziową i ściekową.

Wracają połączenia na trasie Gdańsk – Wrocław

(Eurolot)

Od poniedziałku 3 marca Eurolot wznawia połączenia pomiędzy Gdańskiem a Wrocławiem. Nasze samoloty będą startować od poniedziałku do piątku, raz lub dwa razy dziennie. Godziny połączeń zostały dobrane w ten sposób, aby sprostać oczekiwaniom pasażerów biznesowych oraz turystów. Ceny biletów w obie strony zaczynają się od 399 zł i nie zawierają żadnych kosztów dodatkowych. Wszystkie połączenia są realizowane nowoczesnymi i wygodnymi samolotami Bombardier Q400 NextGen. Na pokładzie, do dyspozycji pasażerów, dostępne są tablety, a także urozmaicony catering. Kupując bilety można skorzystać ze zniżek. W cenę biletu wliczony jest również przewóz 1 sztuki bagażu rejestrowanego do 23 kg oraz bagaż kabinowy.

Ryanair uruchomi połączenie Gdańsk – Wrocław

(Airport Gdańsk)

Nowe połączenie wystartuje 1 lipca 2014 roku. Ryanair uruchomi nowe połączenie krajowe Gdańsk – Wrocław. Na konferencji prasowej, przewoźnik zapowiedział uruchomienie lotów dla tego połączenia 1 lipca. Jest to czwarte krajowe połączenie w siatce Ryanair. Rejsy będą odbywały się trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki oraz soboty.

Informacja dla pasażerów linii lotniczej Ryanair

(Kraków Airport)

Zmiana terminalu przylotowego dla pasażerów linii lotniczej Ryanair dla niektórych przylotów z państw będących członkami porozumienia z Schengen. Od 22 lutego 2014 r. niektóre operacje przewoźnika bazowego Kraków Airport, linii lotniczej Ryanair będą realizowane w terminalu T2 (dotychczas terminal krajowy). Zmiana dotyczy wyłącznie niektórych operacji przylotowych z państw będących członkami porozumienia z Schengen. Kraków Airport zapewnia bezpłatną komunikację pomiędzy terminalami T2 (dotychczas terminal krajowy) i T1 (dotychczas terminal międzynarodowy). Przystanek autobusu (tzw. shuttle bus) kursującego pomiędzy terminalami, znajduje się bezpośrednio przed wyjściem z T2.

Wizz Air zwiększa pulę miejsc z możliwością rezerwacji

(Wizz Air)

Wizz Air zwiększa liczbę „miejsc zarezerwowanych” na wszystkich swoich połączeniach. Dzięki nowej opcji  ich pula zwiększy się o 33%, co oznacza, że pasażerowie będą mogli zarezerwować 16 miejsc w trzech pierwszych rzędach w każdym samolocie. Usługa, którą wykupić można już od 25 zł, skierowana jest przede wszystkim do pasażerów, którzy pragną wykorzystać swój czas jak najbardziej efektywnie. Osoby korzystające z miejsc zarezerwowanych mają bowiem pierwszeństwo wejścia i wyjścia z pokładu samolotu.

Daniel de Carvalho, rzecznik prasowy Wizz Air powiedział: – W naszej ofercie jest 7000 lotów co oznacza, że pasażerowie będą mogli zarezerwować aż 112 000 miejsc.

Wizz Air przedstawia zimowy rozkład lotów 2014/2015 z Lotniska Chopina

(Wizz Air)

Wizz Air zaprezentował zimowy rozkład lotów z warszawskiego Lotniska Chopina. Liczba połączeń na trasie Warszawa – Londyn Luton zostanie zwiększona do 20. tygodniowo, natomiast loty do Brukseli-Charleroi i Rzymu-Fiumicino będą realizowane codziennie. W okresie szczytowym, połączenia do Malmo, Mediolanu-Bergamo i Oslo-Torp będą obsługiwane cztery razy w tygodniu. Wzrost częstotliwości połączeń Wizz Air na najbardziej popularnych trasach z Warszawy: Londyn-Luton – do 20 lotów tygodniowo; Bruksela-Charleroi – codziennie; Rzym-Fiumicino – codziennie; Malmö – 4 loty w tygodniu; Mediolan-Bergamo – 4 loty w tygodniu; Oslo-Torp – do 4 lotów w tygodniu.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak