Bank of America podnosi prognozy cen węgla

1 lipca 2016, 12:30 Alert

(Polska Agencja Prasowa)

fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Analitycy Bank of America Merrill Lynch podwyższyli prognozy cen węgla Newcastle do 59 USD za tonę na drugą połowę tego roku oraz 55 USD za tonę w 2017 roku. Jako pozytywną informację dla surowca wskazują zamykanie kopalń w Chinach. Wśród ryzyk wymieniają natomiast silnego dolara oraz słaby popyt.

W ocenie Bank of America wzrost cen węgla obserwowany w ostatnim czasie jest związany ze zwyżkami cen ropy naftowej oraz wygaszaniem kopalń w Chinach, które spowodowało wzrost chińskiego importu węgla.

Eksperci przypomnieli, że chiński rząd chce w ciągu od trzech do pięciu lat zamknąć kopalnie wydobywające 500 mln ton węgla, a cel na sam 2016 rok został niedawno podwyższony do 280 mln ton z 60 mln ton wcześniej. Dodali jednocześnie, że chiński popyt na węgiel nadal spada, ale tempo tego spadku jest coraz niższe. Według ich szacunków import węgla do Chin w tym roku nieznacznie wzrośnie, natomiast w przyszłym – powróci do spadków.

– Spodziewamy się, że ceny węgla będą rosły w drugiej połowie 2016 roku w związku z wyższym zapotrzebowaniem na import w Azji, ale w przyszłym roku oczekujemy powrotu do spadków, których powodem będzie spadek popytu – napisano w raporcie.

W Europie analitycy spodziewają się dalszego spadku popytu na węgiel. Przyczyną ma być słabszy wzrost gospodarczy (wynikający m.in. z konsekwencji Brexitu) oraz konkurencja ze strony taniejącego gazu ziemnego.

Autorzy raportu podwyższyli w raporcie prognozę na drugą połowę tego roku dla węgla Newcastle do 59 dolarów za tonę (z 46,5 dolara za tonę we wcześniejszej prognozie) oraz do 55 dolarów za tonę (z 45 dolarów za tonę wcześniej) w 2017 roku. Dodali, że zmienność cen węgla będzie nadal wysoka ze względu na wahania na rynku ropy oraz duże zmiany kursu dolara.

– W ciągu następnych trzech miesięcy prognozujemy presję spadkową na ceny ropy naftowej ze względu na sezonowy wzrost cen akcji. Ogólna awersja do ryzyka i silniejszy dolar wynikające z obaw o Brexit również mogą negatywnie wpływać na ceny węgla – napisano w raporcie.

Analitycy dodali, że to właśnie wzrost kursu dolara jest obecnie głównym ryzykiem dla cen węgla.