Komitet ds. Zmian Klimatu: Brytyjczycy powinni osiągnąć zerową emisję netto do 2050 roku

6 maja 2019, 14:00 Alert

Według najnowszego opracowania brytyjskiego Komitetu ds. Zmian Klimatu (ang. Committe on Climate Change – CCC) Wielka Brytania powinna ustanowić nowy cel klimatyczny i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do poziomu zerowego do 2050 roku.

Według niezależnego organu doradczego brytyjskiego rządu, ambitny cel zerowej emisji netto do 2050 roku jest zgodny z zobowiązaniami wynikającymi z porozumienia paryskiego z 2015 roku.

Komitet wskazuje także, że Szkocja ma większy potencjał od Wielkiej Brytanii, w działaniach dekarbonizacyjnych i jest w stanie wyznaczyć sobie cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do zerowego poziomu do 2045 roku. Z kolei Walia powinna przyjąć sobie za cel redukcję emisji o 95 procent do 2050 roku, w porównaniu do poziomów z 1990 roku.

Komitet podkreśla, że znajdujemy się w kluczowym okresie dla globalnych wysiłków na rzecz walki ze zmianai klimatu. Globalna średnia temperatura powietrza wzrosła już o 1 Stopień Celsjusza, w porównaniu do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Osiągnięcie celów klimatycznych jest możliwe jedynie dzięki szybkiej redukcji emisji zanieczyszczeń. Spadek kosztów niektórych kluczowych technologii bezemisyjnych oznacza, że osiągnięcie zerowej emisji netto jest możliwe w ramach ich obecnych kosztów ekonomicznych.

Kluczowymi filarami osiągnięcia celów zerowej emisji w Wielkiej Brytanii powinny być:
– niskoemisyjne źródła energii elektrycznej, których udział powinien być zwiększony czterokrotnie do 2050 roku,
– efektywność energetyczna budynków oraz niskoemisyjne ogrzewanie (dotyczy wszystkich budynków w Wielkiej Brytanii),
elektromobilność – samochody elektryczne powinny być jedynym wariantem zakupowym pojazdów od 2035 roku lub wcześniej,
– rozwijanie technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CO2),
– zablokowanie śmieci biodegradowalnych trafiających na wysypiska,
– redukcja emisji gazów fluorowanych (F-gazy),
– zwiększanie ilości sadzonych drzew,
– zmniejszanie emisji produkowanych przez gospodarstwa rolne

Komitet podkreśla, że obecnie prowadzona przez Wielką Brytanię polityka klimatyczna powinna być jak najszybciej wzmocniona i zintensyfikowana, gdyż w tym momencie jest ona niewystraczająca do zrealizowania wyznaczonych przez kraj celów klimatycznych.

Niezbędne jest także stworzenie planów dekarbonizacji brytyjskich systemów grzewczych oraz rozwój technologii wychwytywania CO2. Ważne jest także obniżenie kosztów w sektorze morskiej energetyki wiatrowej oraz akumulatorów dla pojazdów elektrycznych. Zerowy cel może być osiągnięty przy kosztach obejmujących 1-2 procent PKB Wielkiej Brytanii do 2050 roku.

The Committee on Climate Change/Patrycja Rapacka