Czyżewski: Europa potrzebuje głębokiej zmiany paradygmatu polityki energetycznej i klimatycznej

8 listopada 2013, 12:10 Energetyka

– 20 września w Brukseli miałem okazję podzielić się moimi przemyśleniami z uczestnikami 7th Annual European Refining Markets Conference organizowanej przez Platts na temat wpływu integracji sektora energii oraz technologii wydobycia węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych na sytuację europejskich rafinerii – pisze Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Po pierwsze, po obu stronach Atlantyku maleje popyt na ropę naftową i paliwa, a centrum wzrostu popytu przesunęło się na wschód. Wszystko wskazuje na to, że jest to zjawisko długofalowe. Po drugie, na Środkowym Wschodzie i w Afryce Północnej, gdzie południe Europy zaopatruje się w ropę naftową, mają miejsce zamieszki o podłożu społecznym, czyli także zjawisko trwałe. Po trzecie, w Ameryce Północnej od 2004 roku trwa technologiczna rewolucja, której efektem jest wzrost podaży gazu i ropy oraz głęboki spadek cen energii – wylicza Czyżewski. – Przedstawiona zmiana reguł gry powinna wystarczyć, by Europa zaczęła intensywnie poszukiwać dróg wyjścia z niesprzyjającej gospodarce sytuacji, w której się znalazła.

– Europa potrzebuje głębokiej zmiany paradygmatu polityki energetycznej i klimatycznej. Dążenie do przywództwa nad globalną polityką klimatyczną powinno zostać zastąpione przez dążenie do osiągnięcia przewag konkurencyjnych. Trzeba porzucić nieuzasadnioną wiarę w to, że tylko energia odnawialna służy budowie gospodarki niskoemisyjnej – kończy specjalista.

Źródło: Rp.pl