font_preload
PL / EN
Alert 9 października, 2017 godz. 10:45   
REDAKCJA

EDF potwierdza termin uruchomienia bloku EPR we Flamanville

atom energetyka jądrowa
Prace przy bloku EPR w elektrowni jądrowej Flamanville przebiegają zgodnie z harmonogramem ogłoszonym we wrześniu 2015 r. poinformował w poniedziałek EDF.

Francuski koncern energetyczny zapewnia, że zaplanowane prace i testy przebiegają bez zakłóceń i zgodnie z harmonogramem. Jednocześnie zapowiedział, że drugim tygodniu grudnia rozpocznie się tzw. „cold test”, a na lipiec przyszłego roku zaplanowano tzw. „hot test”.

Podczas tzw. „cold test” planowanie jest przeprowadzone operacji obejmujących między innymi testy szczelności w obwodzie pierwotnym reaktora pod ciśnieniem przekraczającym 240 barów. Po ich zakończeniu EDF zamierza przeprowadzić tzw. „hot” testy, w ramach których instalacje elektrowni mają zostać sprawdzone w podobnych warunkach temperaturowych i ciśnieniowych, do tych w których będą pracować.

EDF potwierdza też, że blok EPR Flamanville 3, ma zostać uruchomiony na koniec czwartego kwartału 2018 r. Według koncernu koszt realizacji projektu wyniesie 10,5 mld euro.

Budowę bloku EPR o mocy 1650 MW w Flamanville rozpoczęto w 2007 roku. Początkowo zakładano, że blok zostanie uruchomiony w 2014 r., jednak w lipcu 2013 roku EDF poinformował, że pierwsza energia z nowego bloku popłynie dopiero 2016 roku. W 2015 roku termin przesunięto na koniec przyszłego roku. EDF zrewidował tez koszty przedsięwzięcia, które początkowo szacował na ok. 4 mld euro, a później na kwotę dwukrotnie wyższą, a ostatecznie mają one przekroczyć 10 mld euro.

CIRE.pl