font_preload
PL / EN
Energetyka Energia elektryczna Gaz 11 października, 2017 godz. 11:00   
KOMENTUJE: Mirosław Kowalik

Kowalik: Nasza energetyka jest stara. Musimy bardziej efektywnie produkować energię

kowalik Mirosław Kowalik / fot. Ministerstwo Energii

Rynek mocy może być impulsem do modernizacji naszej energetyki – powiedział w trakcie odbywającego się w Warszawie XIV Kongresu Nowego Przemysłu Mirosław Kowalik, prezes Enei.
– Nasza energetyka jest stara. Większość naszych bloków ma ponad 30 lat. Proces zmian technologicznych jest nieunikniony. Musimy produkować energię w bardziej efektywny sposób – stwierdził. Jego zdaniem ważne jest zarządzanie informacją i współpraca z klientem.

– Nie będzie efektywnego zarządzania energią jeżeli nie będzie efektywnej infrastruktury. Bez odpowiednich inteligentnych rozwiązań nie będziemy mogli oferować naszych usług klientom – powiedział.

Jego zdaniem warto również myśleć o wykorzystaniu alternatywnych paliw.  – Analizujemy wykorzystanie w Elektrowni w Połańcu RDF (paliw z odpadów – przyp. red.) – stwierdził Kowalik. Zaznaczył, że wkrótce pierwszy blok w Połańcu będzie odłączony w ramach derogacji.

Zwrócił również uwagę na możliwość wykorzystania gazu. – Nie zapominajmy również o gazie, zwłaszcza gdy realizujemy projekt Baltic Pipe, który ma powstać do 2022 roku. To nie jest tak długa perspektywa. Jeżeli będziemy zwiększali nadwyżkę, inwestując w OZE czy bezmisyjne źródła, to turbiny gazowe są dobrym elementem regulacji mocy szczytowej – ocenił Kowalik.