Europejczycy zainwestują w ukraińskie gazociągi i magazyny. Polacy też?

25 listopada 2016, 11:30 Alert

Uktransgaz jest na etapie podpisania umów z pięcioma europejskimi spółkami dotyczącymi transportu, magazynowania gazu na Ukrainie – poinformował szef działu produkcji Uktransgazu Jewgienij Todorow. Być może wkrótce do tych spółek dołączy polski AOT Energy zajmujący się m.in. kompleksowymi rozwiązaniami w zakresie dostaw paliwa gazowego.

– Na dzień dzisiejszy jesteśmy na etapie podpisania umów dotyczących transportu oraz przechowywania gazu z takimi europejskimi spółkami jak: Central Energy Trade Limited Liability Company (Węgry), DufEnergy Trading SA (Szwajcaria) oraz Nordwind Trade SA (Szwajcaria). Ponadto Ukrtransgaz rozmawia o podpisaniu umowy z AOT Energy (Polska) oraz TrailStone Energy LLC (przedstawicielstwo na Ukrainie) – powiedział Todorow. Według niego w ten sposób otworzą się nowe perspektywy dla ukraińskiego systemu przesyłowego.

Gazociąg. fot. Gazprom
Gazociąg. fot. Gazprom

– Uważam, że rozpoczęcie współpracy Uktransgazu z europejskimi traderami jest rzeczywistym przełomem ponieważ dotychczas tranzyt gazu realizowaliśmy jedynie dla Gazpromu. Dzisiaj otwierają się perspektywy nie tylko do tego aby zapełnić magazyny w trybie tranzytu ale i na potrzeby realizacji tranzytu przez nasze terytorium np. z Europy w kierunku Bałkanów. Kolejnym krokiem stanie się uruchomienie hubów na bazie ukraińskich magazynów – stwierdził przedstawiciel spółki.

Todorow podkreślił również, że wcielenie w życie wspomnianej perspektywy zwiększy wykorzystanie ukraińskiej sieci przesyłowej i potwierdzi status Ukrainy jako państwa tranzytowego. – Jest to ważne zarówno dla Uktransgazu, jak i dla całej Ukrainy – dodał.

Przypomnijmy, że wcześniej tamtejszy rząd stworzył przyszłego operatora ukraińskiej sieci przesyłowej – Magistralnyje Gazoprowody Ukrainy. Zgodnie z zapowiedziami spółka powinna powstać do końca listopada tego roku.

Zgodnie z zatwierdzonym przez ukraiński rząd 1 lipca planem restrukturyzacji Naftogazu w celu oddzielenia wydobycia od transportu oraz magazynowania gazu mają powstać dwie osobne spółki: Magistralnyje Gazoprowody Ukrainy oraz Podziemnyje Gazohraniszcza Ukrainy. Dokument został przyjęty jako spełnienie norm trzeciego pakietu energetycznego oraz ustawy o rynku gazu.

Ukrinform