Gaz-System: Nowoczesne technologie na budowie gazociągu do Żerania

30 listopada 2018, 06:45 Alert

Na 10 km odcinku gazociągu łączącego tłocznię Rembelszczyzna z Elektrociepłownią Żerań spółka wykona aż 9 przekroczeń bezwykopowych. To rekord wykorzystania przez GAZ-SYSTEM tych technologii na takiej długości gazociągu. Metody te zmniejszą ingerencję w środowisko, a także pozwolą w mniej uciążliwy sposób przekroczyć skrzyżowania z drogami, wiaduktami i kanałami.

Budowa gazociągu do EC Żerań / fot. BiznesAlert.pl

Podczas budowy gazociągu przyłączeniowego zastosowane zostały nowoczesne technologie, w tym mikrotuneling, horyzontalny przewiert sterowany (HDD) oraz przecisk. – Metody te zostaną wykorzystane do położenia gazociągu na blisko 30 proc. jego długości. Poza korzyściami technicznymi i wykonawczymi, umożliwiającymi terminowe pokonanie przeszkód na trasie, minimalizują one wpływ budowy na środowisko naturalne. Tym samym postawiliśmy sobie duże wyzwanie inżynierskie, ale z pewnością z korzyścią dla otoczenia – powiedział Artur Jastrzębski, dyrektor Oddziału GAZ-SYSTEM w Rembelszczyźnie.

Rodzaje przekroczeń podziemnych dla gazociągu:
• Mikrotuneling – drążenie otworu przy pomocy tarczy skrawającej z jednoczesnym przeciskaniem rur na odcinku od komory startowej do komory odbiorczej,
• HDD – wiercenie i poszerzanie otworu oraz instalacja w nim przygotowanego odcinka rurociągu,
• Przecisk – wprowadzenie w grunt – przy użyciu zespołu urządzeń – rur na odcinku od komory startowej do komory odbiorczej.

– Trwa zasadniczy etap budowy gazociągu DN 500, który doprowadzi gaz z tłoczni gazu w Rembelszczyźnie do Elektrociepłowni Żerań. Obecnie na odcinku 5 km pracuje ponad 90 osób, wykorzystując 20 specjalistycznych urządzeń, w tym czołówki spawalnicze – powiedział Gracjan Wyszyński, kierownik projektu.

Rurociąg jest przygotowywany do wykonania przekroczenia bezwykopowego metodą HDD pod ul. Białołęcką oraz odnogą Kanału Żerańskiego.

Gaz-System