font_preload
PL / EN
Alert 27 marca, 2018 godz. 13:15   

Gaz-System podpisuje kolejną umowę z sektorem LNG w USA

Arctic Discoverer w Świnoujściu Fot. Gaz-System Arctic Discoverer w Świnoujściu Fot. Gaz-System

JAX Chamber i Polskie LNG (spółka zależna Gaz-Systemu – przyp. red.) podpisały umowę o ocenie możliwości współpracy przy produkcji, magazynowaniu, przeładunku i eksploatacji LNG. Dokument został podpisany podczas wizyty polskiej delegacji w porcie Jacksonville w USA.

Wspólna deklaracja ustanawia regularny kontakt m.in. w sprawie bezpiecznej konserwacji i eksploatacji terminali LNG, a także wszelkich innych obszarów interesujących strony porozumienia.

W dniach 19-22 marca polski wiceminister energii Michał Kurtyka oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski wzięli udział w Transatlantic Energy Security Forum w Houston. Ministerstwo energii poinformowało, że rozmowy w USA dotyczyły m.in. zwiększenia znaczenia LNG w koszyku dostaw gazu ziemnego do Polski. Delegacji rządowej towarzyszyli przedstawiciele Gaz-Systemu. W tym kontekście należy odnotować, że spółka podpisała porozumienie o współpracy z amerykańskim Delfin LNG – deweloperem pierwszego i jak dotąd jedynego projektu skraplania gazu ziemnego przy użyciu pływających systemów magazynowych w Stanach Zjednoczonych, który posiada niezbędne zezwolenia.

LNG World News/Piotr Stępiński