font_preload
PL / EN
Alert 14 lutego, 2018 godz. 6:15   
KOMENTUJE: Roma Bojanowicz

Fuzje w Gazpromie. Przygotowania do uruchomienia Korytarza Północnego?

nord_stream_opal_eugal-1 grafika Korytarz Północny Korytarz Północny. Grafika: BiznesAlert.pl

Jak podają służby prasowe Gazpromu, struktura działu operacyjnego, zajmującego się eksportem, zostanie zreorganizowana. Rosyjski państwowy gigant postanowił zmienić strukturę operacyjną w pionie eksportu, w tym w działach marketingu i handlu. Nowy model biznesowy zakłada utworzenie Zintegrowanego Międzynarodowego Pionu Sprzedaży, który będzie odpowiedzialny za dostawy, obrót i marketing dla całego portfela eksportowego Gazpromu.

Eksportowe fuzje Gazpromu 

Działania zmierzające do utworzenia tej Zintegrowanej Jednostki odbędą się w dwóch etapach, rozciągniętych na okres dwóch lat. W pierwszym przeprowadzona zostanie fuzja oraz optymalizacja działalności i aktywów spółek z grupy Gazprom Germany GmbH. W drugim etapie zrestrukturyzowany Gazprom Germany GmbH zostanie zintegrowany operacyjnie ze spółką Gazprom Export w celu stworzenia Zintegrowanego Międzynarodowego Pionu Sprzedaży. Daty rozpoczęcia oraz zakończenia prac nie zostały ujawnione w komunikacie prasowym.

Od 2010 roku Gazprom pracuje nad reformą kierunku eksportu surowca. Zastępca prezesa zarządu Gazpromu, Aleksander Miedwiediew, powiedział, że celem spółki jest usunięcie zbędnych ogniw z łańcucha sprzedaży gazu na rynkach zagranicznych w celu zwiększenia przychodów z eksportu i działań marketingowych za granicą.  Gazprom planował także utworzenie węzła gazowego w Petersburgu po uruchomieniu gazociągu Nord Stream. W związku z tym podjęto decyzję o przeniesieniu spółki zależnej – Gazprom Export – do Petersburga.

Reorganizacja na potrzeby Korytarza Północnego? 

W 2012 roku prezes spółki Gazprom Transgaz Uchta, należącej do Grupy, Anatolij Zacharow ocenił, że Korytarz Północny będzie najkrótszym szlakiem dostaw z Jamału do europejskiej Rosji i  będzie fundamentalny dla rozwoju dostaw z Rosji do Niemiec. Korytarz Północny to według rosyjskiej definicji gazociągi Uchta-Torżok 1 i 2 oraz Nord Stream 1 i 2. On i inne gazowe inwestycje Rosji w regionie północnym mają służyć rozwojowi bałtyckiego szlaku dostaw gazu z Rosji do Europy.  Potwierdził te słowa 5 lat później szef Gazpromu. –  Schemat dostaw gazu do regionów w Rosji zmienia się. Korytarz Północny staje się głównym szlakiem dostaw do europejskiej części kraju, a Gazociąg Bowanienkowo-Uchta staje się częścią nowego, głównego szlaku dostaw jamalskiego gazu przez Bałtyk do Niemiec – powiedział 20 stycznia 2017 roku prezes Gazpromu Aleksiej Miller w rozmowie z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem.

Korytarz Północny. Grafika: BiznesAlert.pl

Korytarz Północny. Grafika: BiznesAlert.pl

Rosyjski Korytarz Północny składa się z rosyjskiego systemu gazociągów przesyłowych, obecnie rozbudowywanych w ramach prac nad projektem Nord Stream 2, który ma uchodzić do Bałtyku w pobliżu Nord Stream o rocznej przepustowości 55 mld m sześc. Mający powstać do 2019 roku Nord Stream 2 ma dysponować tożsamymi możliwościami. Łącznie Korytarzem Północnym po 2019 roku Rosja chce przesyłać do Europy z pominięciem Ukrainy i Krajów Europy Środkowo – Wschodniej do 110 mld sześc. gazu rocznie.

Gazprom/BiznesAlert.pl/Roma Bojanowicz