(TASS/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)
Jak poinformował w swoim oświadczeniu Gazprom Eksport, podziemny magazyn gazu Damborzyce rozpoczął działalność komercyjną. Jego operatorem jest spółka Moravia Gas Storage – joint venture czeskiego MND Group oraz Gazprom Eksport. Dziennie może być do niego wtłaczane oraz odbierane odpowiednio 4,6 oraz 7,6 mln m3 surowca. Pojemność Damborzyc odpowiada 12 procentom pojemności wszystkich magazynów w Czechach.
– To jest właśnie ten projekt, który posiada wszelkie predyspozycje, aby przyczynić się do osiągnięcia celu, jakim jest wzmocnienie połączeń między rynkami – powiedział wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. – Projekt ten ma szczególne znaczenie w związku z budową gazociągu Nord Stream 2, który zapewni nieprzerwane dostawy dodatkowego wolumenu do Europy – dodał.
Dyrektor generalna Gazprom Eksport Jelena Burmistrowa stwierdziła, że magazyn Damborzyce stanie się jednym z kluczowych elementów zapewnienia niezawodności dostaw rosyjskiego gazu do odbiorców w Europie. – Unikalna lokalizacja magazynu pozwoli zagwarantować niezawodność dostaw nie tylko klientom w Czechach, ale również w Austrii i Niemczech – powiedziała Burmistrowa, wskazując na to, dokąd ma płynąć przez Czechy gaz z Nord Stream 2.
Projekt magazynu Damborzyce został zainicjowany 20 marca 2013 roku, kiedy to MND Group oraz Gazprom Eksport podpisały umowę o utworzeniu spółki joint venture. W celu budowy oraz eksploatacji obiektu powstała Moravia Gas Storage, która w maju 2014 roku przystąpiła do realizacji projektu. W ramach przeprowadzonej aukcji 90 procent pojemności magazynu zostało zakontraktowane przez Gazprom Eksport.
W 2015 roku pojemność europejskich magazynów Gazpromu wyniosła 4,96 mld m3, a dzienna przepustowość – 61,5 mln m3. Gazprom Export wraz ze spółką Wingas eksploatuje w Niemczech jeden z największych w Europie podziemnych magazynów Reden o pojemności ponad 4 mld m3. Ponadto wraz ze spółką Rohol-Aufsuchungs AG oraz Wingas posiada magazyn gazu Heidach w Austrii (2,8 mld m3). Ponadto grupa Gazprom wraz z VNG realizuje także projekt magazynu Katharina w Niemczech.
W toku śledztwa antymonopolowego Komisja Europejska wśród patologii w działalności rynkowej Gazpromu wymieniła pozyskiwanie nieuprawnionego wpływu na infrastrukturę gazową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Gazprom ma odpowiedzieć na ustalenia KE. Krytycy projektu Nord Stream 2 przekonują, że posłuży on do ugruntowania pozycji rosyjskiego koncernu w regionie poprzez podkopanie rentowności dostaw z alternatywnych źródeł, dzięki możliwości zalewania rynku tanim gazem z nowej magistrali.
Więcej: Nord Stream 2 zagraża Polsce wrogim przejęciem rynku gazu