font_preload
PL / EN
Alert 14 lipca, 2016 godz. 9:30   
REDAKCJA

Jutro gazoport odbierze kolejną dostawę LNG z Kataru

LNG nowe 026 fot. Polskie LNG

(Bartłomiej Sawicki)

Jutro, w piątek 15 lipca, do gazoportu w Świnoujściu im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego wpłynie kolejny gazowiec z dostawą katarskiego LNG dla PGNiG.

W ramach długoterminowego kontraktu ze spółką Qatargas gazowiec Al Khuwair zrealizuje komercyjną dostawę z Kataru. Będzie to drugi ładunek odebrany w ramach kontraktu. W czerwcu do polskiego terminala LNG zawinęły już dwa gazowce – jeden z Kataru, drugi z Norwegii.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Zarząd Portów Szczecin i Świnoujście, jutro w godzinach porannych do polskiego terminala LNG wpłynie gazowiec Al Khuwair, który obecnie pokonuje Cieśniny Duńskie i jutro pojawi u polskich brzegów.

Źródło: Marine Traffic

Źródło: Marine Traffic

Jak informował w czerwcu prezes PGNiG Piotr Woźniak, do polskiego gazoportu w ramach długoterminowej umowy z Qatargas, co miesiąc będzie przypływał gazowiec wypełniony LNG. W sumie firma odbierze w tym roku pięć ładunków z gazem skroplonym.

Dostawy LNG są realizowane na podstawie Umowy Regazyfikacyjnej zawartej w marcu 2010 roku pomiędzy spółkami Polskie LNG S.A. a PGNiG S.A. Dostawcą surowca jest Qatargas Operating Company Limited.

PGNiG odebrało w czerwcu jedną dostawę w ramach kontraktu spotowego od norweskiego Statoila.