font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo 20 kwietnia, 2017 godz. 12:15   
REDAKCJA

Kwieciński: Polska i Ukraina nadadzą nowy impet współpracy gospodarczej

Jerzy Kwieciński Jerzy Kwieciński, fot. flickr.com/premierrp

Podczas konferencji Industrial Defence and Energy Summit zorganizowanej przez Fundację Pułaskiego oraz Kancelarię Kochański Zięba i Partnerzy przemówienie wygłosił wiceminister rozwoju RP Jerzy Kwieciński.

– Jesteśmy w przededniu posiedzenia polsko-ukraińskiej międzyrządowej komisji gospodarczej, która ma dać nowy impet dla działań politycznych i biznesowych – ocenił oficjel.

21 kwietnia 2017 r. w Ministerstwie Rozwoju odbędzie się VI posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. Współprzewodniczyć mu będą – ze strony polskiej Mateusz Morawiecki wicepremier, minister rozwoju i finansów, a ze strony ukraińskiej Stepan Kubiw, pierwszy wicepremier, minister rozwoju ekonomicznego i handlu Ukrainy.

– Mam nadzieję, że ta konferencja będzie ważnym przyczynkiem do rozmów – powiedział Kwieciński.

Jego zdaniem pomimo początkowo podobnych ścieżek rozwoju Polski i Ukrainy, drogi tych krajów rozeszły się, gdy Polacy weszli do Unii Europejskiej i NATO, a także wprowadziły reformy ekonomiczne. Ukraina zdecydowała się na zachodni kurs po Rewolucji Godności

. – Uważamy, że Ukraina jest w stanie w pełnym zakresie osiągnąć ten sam poziom rozwoju, co Polska. To nie będzie łatwe, nam też zabrało to dużo czasu, ale mamy podobne społeczeństwa i podobne podejście do działalności gospodarczej – wskazał gość konferencji.

– Firmy ukraińskie dobrze wykorzystują umowę stowarzyszeniową, ale także wolę naszych rządów zwiększania intensywności wymiany handlowej – przekonywał Kwieciński. Przypomniał w tym kontekście o umowie swapowej między Narodowym Bankiem Polskim a jego ukraińskim odpowiednikiem. – Dla stabilności i wiarygodności Ukrainy jest to bardzo ważny instrument.

– Mamy do dyspozycji 100 mln euro kredytu dla Ukrainy na przejścia graniczne. 10 kwietnia mieliśmy kolejne spotkanie stron i mam nadzieję, że w tym roku wszystkie przedsięwzięcia będą uruchomione – mówił przedstawiciel rządu. Inwestycje te mają sprzyjać intensyfikacji ruchu drogowego, co będzie kluczowe w kontekście zniesienia obowiązku wizowego dla Ukraińców, który będzie implikował wzrost ruchu na granicy.

– Na korytarzach w Brukseli i Luksemburga jesteśmy ambasadorem Ukrainy, w Radzie i Komisji Europejskiej, a także instytucjach finansowych. Przygotowaliśmy też własny program wsparcia realizowany bezpośrednio przez ministerstwo rozwoju, który ma pomóc w rozwoju przedsiębiorczości – powiedział Jerzy Kwieciński.