font_preload
PL / EN
Alert 13 września, 2017 godz. 7:30   
REDAKCJA

MON: Polacy przyjrzą się rosyjsko – białoruskim ćwiczeniom Zapad -17

Wojsko Rosja rakieta rakiety fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej (CC BY 4.0)

– Polska wyśle obserwatorów na rosyjsko białoruskie ćwiczenia Zapad -17– poinformowało w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl biuro prasowe Ministerstwa Obrony Narodowej.

W dniach 14–20 września br. na terytorium Białorusi i obwodu kaliningradzkiego odbędą się ćwiczenia wojskowe Rosji i Białorusi o nazwie Zapad-17. Udział w nich ma wziąć około 13 tysięcy żołnierzy. Nie wiadomo jednak, jaka ostatecznie będzie skala tych manewrów i jak wielka będzie liczba zaangażowanych sił i środków.

– Ćwiczenia Zapad-17 budzą zaniepokojenie wśród państw członkowskich NATO, w tym także Polski, z uwagi na sposób informowania przez stronę rosyjską o przebiegu manewrów. Jest bardzo prawdopodobne, że liczba żołnierzy będzie większa, niż deklaruje to strona organizatorów Zapad-17 – poinformowało w rozmowie z nami biuro prasowe resortu obrony.

Zdaniem ministerstwa niepokój budzą również zapowiedzi Rosji i Białorusi, że manewry Zapad-17 są tylko częścią mobilizacji sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, a nie jedynym jej elementem.

– Zagrożenie ze Wschodu jest nadal bardzo duże, ale nie spowoduje podjęcia specjalnych działań. Polska wyznaczyła dwóch obserwatorów na rozpoczynające się niebawem manewry wojskowe na Białorusi, którzy będą wypełniali standardowe funkcje przypisane temu stanowisku – czytamy w e-mailu przesłanym do redakcji BiznesAlert.pl.

Boćkowski: Zapad’17 ma pokazać siłę Rosji (ROZMOWA)