font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 18 maja, 2017 godz. 7:30   
REDAKCJA

MSZ: Polska jest przeciwna taryfie ulgowej dla Gazpromu (WIDEO)

Nord Stream Nord Stream AG

– Od kilkunastu miesięcy na poziomie całej Unii Europejskiej dokonują się zmiany na rynku dostaw energii. O tym, co już zostało dokonane, o perspektywach, zagrożeniach i sytuacji polityczno-gospodarczej w samej Europie Środkowo-Wschodniej opowiedział nam Adrian Kondaszewski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w kuluarach konferencji w Rzeszowie.

Według niego znamienne dla energetycznego bezpieczeństwa regionu było przede wszystkim uniezależnienie się Ukrainy od dostaw gazu z Rosji i otwarcie terminalu LNG w Polsce. Ponadto zmiany w prawie unijnym będą gwarantować większą kontrolę instytucji unijnych nad umowami zawieranymi przez państwa członkowskie z państwami trzecimi. Zagrożenia natomiast upatruje w ciągle silnej pozycji Gazpromu na europejskim rynku, co w przeciwieństwie do odchodzącej od paliw kopalnych Europy Zachodniej, dla Polski i jej otoczenia ma nadal spore znaczenie.

– Polska uważa, że trzeba ograniczać taryfę ulgową dla dominującego dostawcy i czynimy to sprzeciwiając się projektowi Nord Stream 2, czy biorąc udział w postępowaniach antymonopolowych przeciwko Gazpromowi. Istotne jest też wsparcie dla zmian na rynku ukraińskim, jak i szukanie opcji dywersyfikacyjnych, jedną z nich jest nasz terminal – mówi Kondaszewski.

Kładzie on szczególny nacisk na potrzebę większej integracji Unii Europejskiej w zakresie kształtowania wspólnej polityki energetycznej. Miałoby się to przyczynić do pomocy słabszym państwom członkowskim względem zazwyczaj dużo silniejszych dostawców.

W dniach 24 i 25 kwietnia 2017 roku na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyła się II edycja cyklicznej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, organizowanej przez Katedrę Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza, Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza oraz Studenckie Koło Naukowe „Eurointegracja”.